W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów

16.06.2021

mlotek1

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prowadzone jest śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu oraz popełnianiem przestępstw skarbowych.

 

W wyniku dokonanych w jego toku ustaleń, w dniu 10 czerwca 2021 roku, na polecenie prokuratura zatrzymanych zostało 6 mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat (4 obywateli Ukrainy, 1 obywatel Polski i 1 obywatel Białorusi), którym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nabywaniem i produkcją papierosów bez znaków akcyzowych oraz uchylaniem się od zapłaty z tego tytułu należności podatkowych (art. 258 § 1 k.k. i art. 12a ust 1 w związku z art. 14 ustawy z dnia 2 marca 20201 roku – O wyrobie alkoholu etylowego oraz wytarzaniu wyrobów tytoniowych, art. 69 § 1 k.k.s., art. 54 § 1 k.k.s. i art. 37 § 1 pkt 2 i 5 k.k.s.).  

 

Prowadzący w tej sprawie czynności procesowe funkcjonariusze Wydziału w Kaliszu Zarządu w Poznaniu CBŚP w trakcie przeszukania posesji położonej w województwie dolnośląskim ujawnili w jednym z budynków gospodarczych pracująca nielegalną fabrykę papierosów, a w niej profesjonalną linię do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych wartą około jednego miliona złotych. W tym pomieszczeniu znajdowała się również suszarnia do krajanki tytoniowej i nawilżania krajanki. Wydajność zabezpieczonej maszyny mogła wynosić od 4 do 5 ton dziennie, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów papierosów. Podczas działań zabezpieczono także samochód ciężarowy o wartości szacunkowej 100.000 złotych, na naczepie którego znajdował się tytoń nielegalnego pochodzenia. W sumie zabezpieczono blisko 23 tony wyrobów akcyzowych, w tym ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia i 6 ton sprasowanych liści tytoniu. Wartość rynkowa przejętych wyrobów tytoniowych wynosi około 6 milionów złotych. Gdyby trafił on na rynek, Skarb Państwa byłby narażony na straty w wysokości ponad 25 milionów złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

 

Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd na trzy miesiące. W stosunku do obywatela polskiego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

{"register":{"columns":[]}}