W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją oraz sprzedażą fałszywej chemii gospodarczej

26.08.2021

biblioteka2

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, 2 Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej oznaczaniem środków piorących i czyszczących podrobionymi znakami towarowymi, a następnie ich hurtowym wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski i poza jej granicami (art. 258 § 1 k.k. i art. 305 ust 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej w związku z art. 65 § 1 k.k. i art. 12 § 1 k.k.).

 

Podejmowane w toku tego postępowania czynności, pozwoliły na odtworzenie mechanizmu działania zorganizowanej grupy przestępczej, określając szczegółowo modus operandi jej członków. Jak ustalono, grono osób skupionych wokół zarządzającego legalnie działającą fabryką środków chemicznych, wykorzystując infrastrukturę i siłę roboczą jej pracowników, wytarzało własnej produkcji żel, a następnie rozlewało go do butelek imitujących oryginalne produkty markowych firm. Tak przygotowane opakowania wraz z zawartością, oznaczano podrobionymi znakami towarowymi i przekazywano do dalszej dystrybucji na terenie kraju i za granicę. Śledczy ustalili, że ten przestępczy proceder trwał od maja 2020 roku. Wartość podrobionych i wprowadzonych do obrotu płynów do prania i czyszczenia oszacowana została na kwotę prawie 12 milionów złotych.

 

W dniu 18 sierpnia 2021 roku, na polecenie prokuratora, zatrzymano 11 osób zaangażowanych w proces wytwarzania, fałszowania, przechowywania i dystrybucji produktów chemii gospodarczej. Arkadiuszowi G. i Bogdanowi N. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą (art. 258 § 3 k.k.) zajmującą się produkcją oraz sprzedażą płynów do prania i czyszczenia, opatrzonych fałszywymi znakami towarowymi (art. 305 ust 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej w związku z art. 65 § 1 k.k. i art. 12 § 1 k.k.). Pozostałe dziewięcioro zatrzymanych osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej (ar. 258 § 1 k.k.)

 

W dniu 20 sierpnia 2021 roku sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i aresztował pięciu podejrzanych, w tym dwóch kierujących grupą. Wobec pozostałych  prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego (30, 20 i 5 tysięcy złotych).

 

Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanego Arkadiusz G., obciążając, stanowiące jego własność nieruchomości, hipotekami do wysokości 9 milionów złotych.

 

Podejrzani to mieszkańcy Poznania, powiatu grodziskiego i śremskiego, a także Gdyni, w wieku od 41 do 69 lat.

{"register":{"columns":[]}}