Nieprawidłowości przy wojskowych zamówieniach publicznych
17.07.2024
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu oraz żołnierze Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie zatrzymali na terenie województwa lubuskiego 3 mężczyzn. Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu dotyczy działania na szkodę interesu publicznego przy postępowaniach bezprzetargowych dla Wojska Polskiego. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, także zabezpieczono ich mienie łącznej wartości ponad 620 tysięcy złotych.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu oraz żołnierze z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie, pod nadzorem prokuratora z VIII Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, wspólnie prowadzą śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego – pracownika cywilnego Wojska Polskiego.
Z jego ustaleń wynika, że jeden z pracowników Sekcji Technicznego Utrzymania Nieruchomości z Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wędrzynie (dalej WOG), od marca 2022 roku do grudnia 2023 roku uczestniczył w pracach komisji udzielających zamówień publicznych. Nadużywając swoich uprawnień i niedopełniając obowiązków, a także działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz na szkodę interesu publicznego i prywatnego, uczestniczył on w formułowaniu ofert przez firmę budowlaną, która ubiegała się o zlecenia od WOG. Mężczyzna przyjmował również za autentyczne sfałszowane wcześniej dokumenty. Ustalono także, że firma uczestnicząca w przetargach została założona na tzw. słupa, z inspiracji samego pracownika WOG i była faktycznie współzarządzana przez jego małżonkę. Wartość umów zawartych z naruszeniem regulaminu udzielania zamówień publicznych WOG wyniosła prawie 650 000 zł.
W dniach 8–9 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali na terenie województwa lubuskiego 3 mężczyzn związanych z powyżej opisanym przestępczym procederem. Wspólnie z funkcjonariuszami CBA czynności realizowali żołnierze z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie.
Prokurator wobec zatrzymanych zastosował w ramach środków zapobiegawczych dozór Policji, zakaz kontaktowania się z podejrzanymi i innymi osobami oraz poręczenie majątkowe (20 tysięcy i 30 tysięcy złotych). Pracownik 45 WOG został nadto zwieszony w czynnościach służbowych. Jeden z podejrzanych nie może dodatkowo opuszczać kraju.
W śledztwie zarzuty usłyszała także małżonka pracownika 45 WOG. Dotyczą one fałszowania dokumentów w ramach ofert składanych w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych.
Na poczet należności finansowych, które sąd może orzec wobec podejrzanych m.in. grzywny, przepadku korzyści majątkowej i kosztów sądowych prokurator ustanowił zabezpieczenia majątkowe w wysokości łącznie ponad 620 tys. zł (w gotówce oraz w ramach hipoteki przymusowej na nieruchomości).
Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Prokurator Łukasz Wawrzyniak
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu