W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i zarzuty w związku z tzw. zmową przetargową

27.01.2022

temida1

Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy przetargach organizowanych w Oddziałach Regionalnych Agencji Mienia Wojskowego w całym kraju. Przedmiotowe postępowanie prowadzone jest przez poznańską Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a wykonywane w jego toku czynności mają zasięg ogólnokrajowy.

Jak ustalili agenci CBA i żołnierze Żandarmerii Wojskowej, kilku przedsiębiorców działających w branży obrotu złomem oraz odpadami, przystępując do przetargów uzgadniało, że nie będą składali wobec siebie konkurencyjnych ofert. Przestępcze działanie dotyczyło przetargów w formie licytacji na sprzedaż mienia, organizowanych przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego. Miało to na celu zakup mienia po minimalnych cenach wywoławczych, a następnie dalszą odsprzedaż z zyskiem. Szacunkowa wartość dotychczas zweryfikowanych w trakcie postępowania przetargów wynosi ponad pół miliona złotych. Ten przestępczy proceder trwał od czerwca 2019 roku do listopada 2019 roku, obejmując swoim zasięgiem województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie oraz śląskie.

W sprawie zatrzymano 6 osób. Siódma osoba otrzymała wezwanie do stawienia się w prokuraturze.

Wszyscy usłyszeli zarzuty działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i na szkodę Skarbu Państwa oraz innych osób poprzez uczestnictwo w zmowach przetargowych na sprzedaż rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych i odpadów przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego (art. 305 § 1 k.k.). Dwóm osobom zarzucono również popełnienie przestępstwa z art. 18 § 2 k.k. w związku z art. 266 § 1 k.k., tj. nakłaniania pracowników Agencji Mienia Wojskowego do ujawnienia informacji objętych tajemnicą służbową.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z współpodejrzanymi, a także poręczeń majątkowych w kwotach od 10 do 20 tysięcy złotych.

Za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W toku czynności zatrzymania podejrzanych, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przeszukując miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, zabezpieczyli dokumentację istotną dla prowadzonego postępowania, elektroniczne nośniki danych oraz mienie o łącznej wartości powyżej 100 tysięcy złotych, niemal 3 tysiące euro oraz 12 tysięcy dolarów. Przedmiotowe składniki majątkowe będą przedmiotem prokuratorskiego zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet grożących im kar i środków karnych.

{"register":{"columns":[]}}