W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty i zatrzymania w związku z nieprawidłowościami w organizowaniu przetargów w wojsku

29.03.2021

młotek

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegaturę we Wrocławiu śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez żołnierzy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz osoby cywilne.

 

Z ustaleń przedmiotowego postępowania opartych w znacznej mierze na materiałach kontroli operacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że w latach 2018-2019 żołnierze zawodowi Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu dopuścili się szeregu przestępstw w związku z planowanymi oraz prowadzonymi w tej Jednostce postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych, wchodząc w tym celu w porozumienie z wykonawcami, przyjmując korzyści majątkowe oraz składając nieprawdziwe oświadczenia. Wskazane zamówienia publiczne dotyczą między innymi zakupu środków spożywczych, sprzętu i usług na potrzeby armii, których wartość przekracza 10 milionów złotych.

 

W dniu 24 marca 2021 roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Żandarmerii Wojskowej działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali siedem osób, w tym czynnego i byłego żołnierza Wojska Polskiego oraz pięciu przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej. Czynności zatrzymania i przeszukania miejsc zamieszkania wskazanych osób odbyły się na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

 

Prokurator przedstawił Arturowi P. (st. chor. sztab. rez.) oraz Dominkowi K. (mjr) zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych oraz wejście w porozumienie z innymi osobami i ujawnienie im jako osobom nieuprawnionym informacji służbowych, a także złożenia fałszywych oświadczeń oraz przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za naruszenie przepisów prawa (art. 231 § 2 k.k. i art. 305 k.k., 266 § 2 k.k., art. 233 § 1 i 6 k.k., art. 228 § 3 k.k.). Pozostali podejrzani – osoby cywilne prowadzące działalność gospodarczą lub przedstawiciele spółek handlowych – usłyszeli zarzuty wejścia w porozumienie z funkcjonariuszami publicznymi, w związku z przetargami realizowanymi przez Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz uzyskania jako osoby nieuprawnione informacji o planowanych i prowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówień (art. 231 § 2 k.k. i art. 305 k.k., 266 § 2 k.k. w związku z art. 21 § 2 k.k.). Wśród tych pięciorga podejrzanych są także dwie osoby, którym  prokurator zarzucił wręczenie korzyści majątkowej (art. 229 § 3 k.k.).

 

Wobec Artura P. i Dominika K. sądy na wniosek prokuratora zastosowały środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem pozostałych podejrzanych, prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 do 35 tysięcy złotych, dozoru Policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

 

Podejrzanym grozi kara do10 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}