Zatrzymania związane z oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi
18.02.2021
W dniu 16 lutego 2021 roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Bydgoszczy działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali osoby związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej fikcyjny handel olejami roślinnymi i zajmującej się praniem pieniędzy oraz wystawianiem fałszywych faktur.
Łącznie zatrzymanych zostało 12 osób, w tym jedna na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Berlinie. Na terenie kraju, a także w Niemczech przeszukano miejsca pobytu zatrzymanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi. Czynności te w Polsce obejmowały swoim zasięgiem województwa kujawsko pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie.
Powyższe działania są efektem prowadzonego w tej sprawie śledztwa, zainicjowanego zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W jego toku ustalono, że w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej – stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. „znikających podatników” lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym).
Śledczy ustalili, że spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej. Wystawiały jedynie „puste” faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty.
Szacowana suma uszczuplonych dochodów Skarbu Państwa wynosi niemal 80 milionów złotych.
Wobec ośmiorga podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wśród nich jest kierujący grupą oraz jej członkowie. Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karnoskarbowe oraz zbrodnie Vat - owskie, a także pranie brudnych pieniędzy. Wobec dwojga pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe. Trzecia z zatrzymanych z uwagi na swój stan zdrowia będzie przesłuchana w terminie późniejszym. Wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura ekstradycyjna.
Podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W wypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni Vat - owskiej, czyli przestępstwa z art. 277a § 1 k.k. kara ta może być wymierzona w granicach od 5 do 25 lat.