Dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury przedmiotem przestępstwa
22.06.2022
Dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury przedmiotem przestępstwa.
Dnia 20.06.2022 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Toruniu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Adamowi M. (l. 71) o czyn z art. 284 § 2 w zw. z art. 294 § 1 i 2 w zw. z art. 12 w zw. z art. 65 § 1 Kodeksu karnego oraz Andrzejowi R. (l. 68) o czyny z art. 291 § 1 w zw. z art. 12 § 1 w zw. z art. 65 § 1 w zw. z art. 294 § 1 i 2 Kodeksu karnego i z art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 710).
Ustalenia śledztwa.
W latach 1978 – 2016 Adam W. był pracownikiem Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Od 1.07.1998 r. ponosił odpowiedzialność materialną za zbiory muzeum, w tym numizmatyczne. Pomieszczenia, w których znajdowały się zbiory monet były zabezpieczone elektronicznie oraz mechanicznie. Dostęp do nich posiadał Adam M. Jak to ustalono, w okresie od 30.06.2008 r. do 1.02.2017 r., Adam M., działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, przywłaszczył sobie powierzone mu eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu o łącznej wartości 1.458.971,04 zł, przy czym, z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu. Z kolei Andrzej R. prowadził sklep numizmatyczny usytuowany na terenie Starego Miasta w Toruniu. Nabył on od Adama M. przywłaszczone przez niego monety, mając świadomość ich przestępnego uzyskania i czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, a następnie wprowadzał je do obrotu krajowego, jak i zagranicznego. Monety te były wystawiane na aukcjach zagranicznych, głównie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także oddawane w komis, oferowane w Internecie oraz wywożone za zagranicę. Między innymi, Andrzej R., w roku 2015, bez pozwolenia wywiózł do Republiki Federalnej Niemiec 3 zabytkowe monety. Na skutek podjętych działań zdołano dotąd odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu w Toruniu 59 monet. Nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski. Z uzyskanej w śledztwie opinii biegłego jednoznacznie wynika, że zagarnięte mienie stanowiło dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Podejrzani.
Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Adam M. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Andrzej R. nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, podając niezgodne z ustalonym stanem faktycznym okoliczności bądź odmawiając w ogóle składania wyjaśnień. Obaj podejrzani nie byli karani. W toku śledztwa stosowano wobec Adama M. środki zapobiegawcze pod postacią dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, natomiast wobec Andrzeja R. stosowano poręcznie majątkowe w kwocie 10.000 zł oraz zabezpieczenie majątkowe poprzez zajęcie pieniędzy w kwocie 6.000 euro.
Sąd i grożące oskarżonym kary.
O sprawstwie i winie oskarżonych rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Toruniu. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do lat 15.
Rzecznik Prasowy
Andrzej Kukawski