W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korupcja przy wykonywaniu kar ograniczenia wolności.

08.08.2024

Akt oskarżenia

7.08.2024 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Toruniu skierował do sądu akt oskarżenia w sprawie 3010-1.Ds.36.2022 przeciwko Januszowi B. (lat 63), któremu zarzucił popełnienie łącznie 42 występków z art. 271 § 1, art. 271 § 3, art. 228 § 3, art. 18 § 2 w zw. z art. 233 § 1 Kodeksu karnego.

Ustalenia śledztwa.

Do ustalenia stanu faktycznego w sprawie wykorzystano głównie zeznania świadków, uzyskane dokumenty (sądowe, kuratorskie, bankowe i inne) oraz informacje niejawne. Stosownie do opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 13.10.2020 r. w sprawie dotyczącej potrzeb sądu w zakresie wykonywania pracy społecznie użytecznej przez skazanych sporządzoną w trybie § 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1.06.2010 r. w sprawie podmiotów, w których wykonywana jest praca społecznie użyteczna (Dz.U. z 2010 r., Nr 98, poz. 634) Burmistrz Miasta Brodnicy wyznaczał Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy, jako miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych. Osobą odpowiedzialną w tym zakresie został tamże Janusz B. Do jego obowiązków należało m.in. nadzorowanie wykonywania prac społecznie użytecznych przez osoby skazane na kary ograniczenia wolności. W tym celu ewidencjonował on wykonywanie przez skazanych godzin wykonywanych prac oraz sporządzał comiesięczne sprawozdania, które przedstawiał Zespołowi Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Brodnicy. Na podstawie m.in. tych dokumentów kuratorzy sporządzali opinie o skazanych oraz wnioski w przedmiocie zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności. W śledztwie ustalono, że Janusz B. przyjął od 15 skazanych pieniądze w różnych kwotach, łącznie 30.800 zł w zamian za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, że wykonywali oni prace społecznie użyteczne w OSiR w Brodnicy. Ponadto, po wszczęciu śledztwa w tej sprawie, Janusz B., dowiedziawszy się od B. M., że będzie ona przesłuchiwana w charakterze świadka, w dniu 27.12.2022 r. nakłaniał ją do złożenia fałszywych zeznań potwierdzających rzekome wykonywanie prac społecznie użytecznych w OSiR w Brodnicy. Podejmował także inne działania mające na celu utrudnianie śledztwa.

Podejrzany

Janusz B. przesłuchiwany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Odmawiał składania wyjaśnień. W toku śledztwa, przez sąd - na wniosek prokuratora, stosowany był wobec podejrzanego w okresie od 23.05.2023 r. do 7.02.2024 r. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a następnie prokurator zamienił ten środek na dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na mieniu podejrzanego dokonano również zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i środków karnych. Janusz B. nie był dotąd karany. Został poddany badaniom sądowo – psychiatrycznym, połączonym z obserwacją w zakładzie leczniczym. Ustalono, po ich zakończeniu, że w czasie popełnienia zarzucanych mu czynów miał on w pełni zachowaną zdolność zrozumienia znaczenia czynów oraz pokierowania swoim postępowaniem. O sprawstwie i winie Janusza B. orzeknie Sąd Rejonowy w Brodnicy. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. 

Rzecznik Prasowy

Andrzej Kukawski

 
{"register":{"columns":[]}}