W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umorzenie śledztwa w sprawie wybuchu w Chełmży.

06.12.2023

informacje

11.11.2023 r. asesor Prokuratury Rejonowej Toruń – Wschód w Toruniu umorzył postępowanie w sprawie 3010-1.Dsn.124.2023 dotyczącej wybuchu gazu w dniu 10.08.2023 r. w Chełmży przy ul. Wodnej (art. 163 § 1 pkt 1,2,3 w zb. z art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu karnego w zb. z art. 108 ust. 1 ustawy z 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 Kodeksu karnego). 

W toku śledztwa, przede wszystkim na podstawie zeznań świadków, dokumentacji medycznej, ekspertyz z zakresu pożarnictwa, medycyny sądowej, ustaleń Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej, danych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ustalono następujący stan faktyczny. Budynek położony w Chełmży przy ul. Wodnej 3 stanowił zabytkową, dwukondygnacyjną, wielorodzinną kamienicę z frontowym wykuszem w środkowej części. Znajdował się w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta Chełmża, podlegał ochronie konserwatorskiej. Do tego budynku przylegał częściowo piętrowy dom jednorodzinny. 10.08.2023 r. w godzinach wieczornych, w opisanych budynkach przebywało łącznie 10 osób, w tym w pierwszym z nich, Dariusz K. i Renata K. Do ich mieszkania nie był doprowadzony gaz ziemny z sieci miejskiej, stąd używali oni 4 palnikowej kuchenki gazowej zasilanej gazem propan - butan z butli 11 kg. Opisywanego dnia, będący pod wpływem alkoholu Dariusz K., udał się, aby wymienić butlę. Wrócił z pełną butlą i około godz. 20.15 rozpoczął jej podłączanie. Początkowo niewłaściwie dokręcił reduktor z wężem, co spowodowało uwolnienie gazu praktycznie w całości z butli, a następnie, zamiast natychmiast dokręcić zawór na butli, szukał korka do zablokowania zawora, a potem go zablokował, ale już po uwolnieniu gazu. Na skutek zapłonu mieszaniny gazu z powietrzem (prawdopodobnie iskra, gorąca powierzchnia, papieros) nastąpił wybuch. Doszło do zagrożenia życia i zdrowia wielu osób, nadto Renata K. doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pod postacią wielomiejscowych oparzeń I, II i III stopnia oraz oparzenia górnych dróg oddechowych, zaś Dariusz K. zmarł 1.09.2023 r. z powodu doznanych rozległych poparzeń całego ciała. Na skutek eksplozji budynek wielorodzinny uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, zaś uszkodzeniu uległ dom przylegający.

Całokształt zgromadzonego materiału dowodowego wskazuje więc, że sprawcą opisywanego czynu był Dariusz K. Jako, że pociągniecie do odpowiedzialności karnej może dotyczyć wyłącznie osoby żyjącej, śmierć sprawcy stanowiła bezwzględną przeszkodę w kontynuowaniu postępowania i stała się podstawą procesową jego umorzenia (art. 17 § 1 pkt 5 Kpk).        

Rzecznik Prasowy

Andrzej Kukawski

{"register":{"columns":[]}}