W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek do sądu wobec prezes fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.

13.01.2025

młotek

23.12.2024 r. prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum – Zachód w Toruniu zakończył postępowanie przygotowawcze sygnatura 4074-4.Ds.901.2024 w ten sposób, że skierował do sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego (w trybie art. 324 § 1 Kodeksu postępowania karnego) przeciwko podejrzanej Joannie W. o czyn zabroniony z art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity – Dz. U. z 2023 r., poz. 1580).

W dniu 19.03.2024 r. funkcjonariusze Policji udali się na ul. Gagarina 36c w Toruniu celem udzielenia asysty przy odebraniu zwierząt z Fundacji „Toruńska Kocia Straż”, na podstawie decyzji nr WGK.GO.6140.5.2024.RT Urzędu Miasta Torunia. Pomimo wielokrotnego pukania do drzwi nikt ich nie otworzył. Podjęto więc decyzję o siłowym ich otwarciu. Wewnątrz zastano Joannę W., której okazano opisaną decyzję. Następnie, z uwagi na zachowanie Joanny W. wezwano Zespól Ratownictwa Medycznego, który podjął decyzję o przewiezieniu kobiety do placówki medycznej. W opisanych pomieszczeniach znajdowało się 12 kotów oraz 9 psów, a w jednym z pomieszczeń została ujawniona klatka z martwym kotem w środku. Żywe zwierzęta zostały przewiezione do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Ponadto, w kartonach oraz lodówce ujawniono owinięte w foliowe worki martwe zwierzęta, jak się później okazało, 36 kotów oraz 1 pies. Zwłoki zwierząt przewieziono do laboratorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie przeprowadzono ich sekcje. W lokalu zajmowanym przez fundację panował skrajny nieporządek; odczuwalny był fetor odchodów zwierzęcych oraz woń rozkładających się zwłok zwierzęcych, zaś zwierzęta, znajdowały się w stanie zaniedbania, brudu i w większości przypadków były wychudzone. 

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 10 cytowanej na wstępie ustawy, za znęcanie się nad zwierzętami uznaje się utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.  

Joanna W. przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia, w których podała, że pozostaje w sporze z przedstawicielem Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt. Zaprzeczyła, jakoby utrzymywała odebrane jej zwierzęta w niewłaściwych warunkach. W toku postępowania podejrzaną poddano jednorazowemu badaniu sądowo – psychiatrycznemu. Wobec stwierdzenia w opinii biegłych lekarzy psychiatrów, że w chwili czynu miała ona zniesioną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem w myśl art. 31 § 1 Kodeksu karnego, a co za tym idzie ustalenia, że sprawca nie popełnił przestępstwa, prokurator wniósł o zastosowanie w stosunku do podejrzanej Joanny W. środka zabezpieczającego w postaci: terapii oraz zakazów: zajmowania stanowisk w zarządach fundacji, stowarzyszeń oraz innych podmiotów zajmujących się opieką nad zwierzętami lub ich hodowlą; prowadzenia działalności gospodarczej związanej z opieką nad zwierzętami lub ich hodowlą. 

Wniosek prokuratora rozpozna Sąd Rejonowy w Toruniu.

 

prok. Andrzej Kukawski – Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu

Zachęcam do sprawdzania informacji publikowanych na stronie Prokuratury Okręgowej w Toruniu:

https://www.gov.pl/web/po-torun

oraz w serwisie X: 

https://x.com/Prok_Okr_TOR

{"register":{"columns":[]}}