Akt oskarżenia w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji warszawskiej kamienicy
21.10.2022
W dniu 17 października 2022 r. skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko Tomaszowi S. i Jerzemu S. oraz radcom prawnym Adamowi S. i Przemysławowi S. w związku z reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie.
Wszystkim podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. tj. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie nadzorowała śledztwo o sygn. PO I Ds. 230.2016 dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie.
Niniejsze postępowanie zainicjowane zostało zawiadomieniem złożonym przez lokatorów tejże kamienicy, które dało asumpt do weryfikacji okoliczności, w jakich doszło do wydania decyzji o zwrocie nieruchomości i ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego oraz prowadzonego postępowania reprywatyzacyjnego.
Przeprowadzone śledztwo pozwoliło na ustalenie, że Tomasz S. (właściciel 50 % prawa własności kamiennicy) i jego ojciec - Jerzy S. działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, wspólnie i w porozumieniu z Przemysławem S. w okresie od 27 stycznia 2010 roku do 14 sierpnia 2015 roku, a w okresie od 21 października 2013 roku do 14 sierpnia 2015 roku również w porozumieniu z pełnomocnikiem Adamem S. dopuścili się oszustwa sądowego na szkodę Skarbu Państwa i ustalonych pozostałych spadkobierców nieruchomości.
W toku postepowania reprywatyzacyjnego prowadzonego przez Biuro Gospodarowania Nieruchomościami mężczyźni wystąpili do Sądów o ustanowienie kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu spadkobierców narodowości żydowskiej. W części przypadków kuratorem ustanawiany był Przemysław S. W zakresie jednej z osób Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej (właściwy ze względu na ostatnio znane miejsce zamieszkania takiej osoby) odmówił ustanowienia kuratora, powołując, iż nie jest prawdopodobne, że osoba ta żyje. Sąd Okręgowy w Lublinie w dniu 1 grudnia 2009 r. decyzję tą utrzymał w mocy.
W dniu 27 stycznia 2010 r. mężczyźni złożyli tożsamy wniosek do Sądu Rejonowego w Warszawie zatajając, ze postępowanie w tym przedmiocie już się toczyło i zostało prawomocnie zakończone, Jednocześnie mężczyźni zataili również dokumenty, z których wynikał ostatni adres zamieszkania tej osoby na terenie Białej Podlaskiej. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 24 maja 2010 r. ustanowił dla nieznanej z miejsca pobytu Ity H.M. kuratora w osobie Przemysława S.
W dniu 31 lipca 2012 r. do sprawy administracyjnej zgłosiły się osoby wskazujące na to, że są spadkobiercami Izraela F., jednego ze współwłaścicieli kamienicy.
Następnie mężczyźni złożyli wniosek do Sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości i zasądzenie całości praw na rzecz Tomasza S. z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców. Mężczyźni przedłożyli wcześniej uzyskane, nieważne postanowienie o ustanowieniu kuratora dla Ity H.M. oraz zataili fakt, że w przedmiocie zwrotu nieruchomości toczy się już postepowanie administracyjne, będące na zaawansowanym etapie, a w jego toku zgłosili się spadkobiercy Izraela F. Skutkowało to brakiem udziału oraz należytej reprezentacji ujawnionych spadkobierców w prowadzonym postępowaniu.
W związku z wydanym postanowieniem Sądu o zniesieniu współwłasności Biuro Gospodarowania Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy w dniu 1 grudnia 2015 r. wydało decyzje, na mocy których na rzecz Tomasza S. ustanowiono prawo użytkowania wieczystego do zabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy ulicy Skaryszewskiej 11.