W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca podjęcia postępowania wobec Konrada B. - wiceprezesa zarządu spółki Korporacja Finansowa sp. z o.o. oraz możliwości składania wniosków w przedmiocie naprawienia szkody wyrządzonej przez wskazany podmiot

27.09.2021

Baner ważny komunikat. W tle młotek

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w Warszawie, prowadzi za sygnaturą PO II Ds. 29.2021 podjęte z zawieszenia w dniu 15 lutego 2021 r. postępowanie przeciwko Konradowi B., podejrzanemu o popełnienie czynów z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 294 § 1 kk w zb. z art. 171 ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo Bankowe w zw. z art. 18 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, z art. 284 § 2 kk, z art. 286 § 1 kk,

Przedmiot opisanego postępowania w wątku dotyczącym wiceprezesa spółki Konrada B. obejmuje działalność podmiotu „Korporacja Finansowa” sp. z o.o. 

Powyższa spółka działała w latach 2002 - 2004 na terenie całego kraju, za pośrednictwem 28 oddziałów. Funkcjonowała na zasadzie tzw. systemu argentyńskiego tj. zamieszczała reklamy i ogłoszenia o możliwości szybkiego uzyskania kredytu z niskim oprocentowaniem, bez konieczności posiadania zdolności kredytowej. Osoba zainteresowana uzyskaniem kredytu przed podpisaniem umowy musiała dokonać tzw. opłaty manipulacyjnej, zwanej też zwrotną w wysokości od 4% do 10% żądanej kwoty kredytu. Podczas podpisywania umowy, klienta nie informowano o fakcie, iż został przypisany do gremium (grup samofinansujących się), i że przyznanie kredytu jest uzależnione od wyników licytacji, która odbywała się podczas tzw. aktu asygnacyjnego. W chwili otrzymania przez klienta numeru gremium miał być on poinformowany o terminie zgromadzenia przydziałowego, w którym uczestnictwo nie było obowiązkowe. W takiej sytuacji klient powinien był wysłać ofertę deklaracyjną, która była pisemnym jego zobowiązaniem do dokonania wpłaty wynikającej z zadeklarowanych rat. Przydział miał otrzymać ten klient, który złożył deklarację zawierającą największą ilość rat podstawowych.

Jeszcze przed otrzymaniem pożyczki (nazywanej w umowie zestawem kwotowym na nabycie produktu), klient musiał wpłacać raty na poczet jej spłaty, a ich nieuiszczenie skutkowało zerwaniem umowy ze strony „Korporacji Finansowej” i przepadkiem dotychczas wpłaconych pieniędzy. Sugerowano również, że podniesienie wartości zestawu oraz zadeklarowanie mniejszej ilości rat do spłacenia skróci czas oczekiwania na przyznanie kredytu.

W toku prowadzonego postępowania jeszcze przed jego zawieszeniem ustalono 4148 osób fizycznych, pokrzywdzonych przez „Korporację Finansową” sp. z o.o. Jak się okazało żadna ze wskazanych osób, pomimo uiszczenia tzw. opłaty manipulacyjnej nie otrzymała obiecanego kredytu.

Działając na zasadzie art. 131 § 2 kpk, informuje się, że uwzględniając charakter prowadzonego postępowania oraz możliwość realizacji uprawnień wynikających z statusu strony postępowania przygotowawczego, osoby pokrzywdzone działaniami spółki Korporacja Finansowa sp. z o.o. mogą w toku prowadzonej sprawy, w oparciu o treści art. 49a składać wnioski o naprawienie szkody bądź zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdzie.

Wnioski należy składać do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, na adres: 03-439 Warszawa, ulica Bródnowska 13/15, z powołaniem się na numer sprawy.

{"register":{"columns":[]}}