Komunikat w sprawie przeszukań u organizatorów Marszu Niepodległości
04.09.2024
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie nadzoruje śledztwo o sygnaturze akt 3042-1.Ds.76.2024 o czyny z art. 119 § 1 kk, art. 126a kk, art. 190 § 1 kk i inne, popełnione w przebiegu Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada 2018 r. w Warszawie.
W toku postępowania ujawniono między innymi nagranie wideo, na którym jeden z uczestników marszu kieruje wobec innej osoby groźbę karalną użycia przemocy. Ubiór i zachowanie sprawcy wskazują na jego przynależność do Straży Marszu Niepodległości. Jego wizerunek okazano kilkudziesięciu świadkom należącym do Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, ale żaden z nich – w tym pełniący wówczas funkcję przewodniczącego zgromadzenia publicznego Robert Bąkiewicz – nie rozpoznał sprawcy. Również umieszczenie jego wizerunku w serwisie internetowym Policji nie doprowadziło do ustalenia jego tożsamości. Szef Straży Marszu Niepodległości nie udostępnił organom ścigania listy członków tej formacji i wskazał że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie gromadziło ich danych. Śledztwo zostało umorzone w dniu 14.05.2020 r. Po podjęciu śledztwa z umorzenia w 2024 r. ustalono, że na stronie internetowej Marszu Niepodległości funkcjonował elektroniczny formularz służący do zgłaszania się do straży – dane ochotników musiały więc być gromadzone. W zwiąku z powyższym prokurator w celu wykrycia sprawcy zlecił Komendzie Stołecznej Policji przeszukanie oraz zabezpieczenie dokumentów i elektronicznych nośników danych pozostających w dyspozycji organizatorów Marszu Niepodległości 2018. W dniu 4 września 2024 r. przeprowadzono przeszukanie w mieszkaniu Roberta Bąkiewicza i w siedzibie Stowarzyszenia Marszu Niepodległości.
Śledztwo obejmuje również treść haseł eksponowanych na transparentach i skandowanych przez uczestników Marszu Niepodległości 2018. Umarzając śledztwo w 2020 r. prokurator uznał, że nie odpowiadają one znamionom żadnego przestępstwa. Po dokonaniu ponownej oceny materiałów sprawy ustalono, że spośród kilkudziesięciu sloganów odnotowanych w czasie Marszu Niepodległości 2018 trzy hasła odpowiadają znamionom przestępstw z art. 119 § 1 kk i art. 126a kk. Przesłuchany w charakterze świadka Robert Bąkiewicz, który w dniu 11 listopada 2018 r. był przewodniczącym zgromadzenia publicznego, zeznał, że hasła prezentowane podczas Marszu Niepodległości w 2018 roku były uzgodnione z przedstawicielami władz państwowych (Senat, KPRM, kilka ministerstw). W zasobach tych instytucji nie zachowały się jednak żadne dokumenty potwierdzające dokonanie takich uzgodnień. Konieczność zrekonstruowania tych uzgodnień w oparciu o dokumenty i dane pozostające w dyspozycji organizatorów Marszu Niepodległości 2018. Powyższa okoliczność legła także u podstaw przeprowadzenia opisanych wyżej przeszukań.
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie
Prok. Norbert Woliński