Komunikat w sprawie zatrzymania przedsiębiorców podejrzanych o wyłudzenia z tarczy finansowej
29.03.2022
Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie prowadzone jest postępowanie 2Ds 35.2021 dotyczące wykorzystywania przyznanych subwencji udzielonych z rządowego programu w związku ze wsparciem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wskutek pandemii wirusa SARS-Co-V-2 niezgodnie z ich przeznaczeniem oraz wystawiania faktur poświadczających nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej, tj. czyny z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. oraz z art. 271a § 1 k.k.
W toku śledztwa ustalono, iż dziewięć spółek kontrolowanych przez trzy osoby otrzymało 2 916 000,00 zł subwencji z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju SA. Działając wspólnie i w porozumieniu uzyskali subwencję z PFR S.A. wstecznie zgłaszając pracowników do ubezpieczeń społecznych w ZUS. W celu wyłudzenia dotacji wystawiane były też fikcyjne faktury i w sposób nierzetelny prowadzono dokumentację spółek. Subwencje zostały „wyprane” poprzez szereg transakcji pomiędzy podmiotami z grupy spółek, posiadającymi siedziby w tym samym wirtualnym biurze i zatrudniających w większości tych samych pracowników. Za pieniądze dokonano też zakupu dwóch nieruchomości: zabytkowego dworku oraz lokalu użytkowego w Warszawie.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy i Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zatrzymania pięciu osób. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa –Praga w Warszawie dwóch zatrzymanych usłyszało zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiego Funduszu Rozwoju SA oraz prania brudnych pieniędzy. Pozostałym zatrzymanym przedstawiono zarzuty z art. 271a kk.
Na wniosek Prokuratury wobec dwóch podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy. Dodatkowo prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 2,9 mln złotych.