W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko kierowcy samochodu, który wjechał w dniu 26 października 2020 r. w tłum protestujących na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Goworka

18.04.2025

akt oskarżenia ABW.jpg

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszowi ABW - Pawłowi K. podejrzanemu o to, że w dniu 26 października 2020 roku w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Goworka, działając w zamiarze ewentualnym, naraził cztery osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że wjechał kierowanym przez siebie samochodem osobowym marki BMW 320 w przebywający na ulicy tłum protestujących osób, w którym znajdowali się pokrzywdzeni, powodując u dwojga z nich obrażenia stanowiące rozstrój zdrowia i naruszenie czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni, tj. o czyn z art. 160 § 1 k.k.

Jak ustalono, w dniu 26 października 2020 roku na ulicach Warszawy miał miejsce protest społeczny w związku z wydanym w dniu 22 października 2020 roku wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przemarsz odbywał się m.in. ul. Puławską w kierunku centrum miasta. Około godz. 16:50 w okolicach skrzyżowania ulic Puławskiej i Goworka zgromadził się tłum demonstrantów blokujący ruch samochodów. Wśród nich byli pokrzywdzeni. Manifestanci skoncentrowali się na jezdni skrzyżowania uniemożliwiając kierującym pojazdami przemieszczanie się. Wśród oczekujących na przejazd w kierunku Pl. Unii Lubelskiej znajdował się m.in. podejrzany Paweł K. kierujący pojazdem marki BMW 320. W pewnym momencie mężczyzna zbliżył się do manifestantów. Następnie otworzył okno od strony kierowcy i rozpoczął dyskusję, usiłując przekonać protestujących do umożliwienia mu przejazdu. Między rozmawiającymi doszło do kłótni. Jednocześnie manifestujący pozostawali na jezdni skrzyżowania i znajdowali się wokół pojazdu podejrzanego, w tym przed maską tego pojazdu, jednakże w pewnej odległości. Nagle mężczyzna rozpoczął jazdę do przodu, mimo że przejazd nadal blokowali mu protestujący i nie było możliwości przejazdu bez wjechania w tłum i potrącenia niektórych manifestantów. Z chwilą ruszenia żaden z manifestantów nie miał jakiegokolwiek fizycznego kontaktu z karoserią jego pojazdu, nie wykonywał także żadnych czynności względem tego pojazdu, nie przejawiał żadnej fizycznej agresji względem pojazdu i jego kierowcy. Pojazd powoli zbliżał się do manifestantów wjeżdżając w tłum. W tym momencie szereg osób z tłumu, także znajdujące się przed maską pojazdu, oparło się o maskę pojazdu, próbując tym wymusić na kierowcy natychmiastowe zatrzymanie pojazdu i nie kontynuowanie jazdy na wprost. Wśród osób próbujących zatrzymać pojazd była jedna z pokrzywdzonych kobiet. Pojazd jednak kontynuował jazdę, zwolnił, po czym przyśpieszył przejeżdżając przez tłum, co doprowadziło do przewrócenia się wymienionej kobiety, a pojazd przejechał jej po stopie. Nadto, samochód zawadził lewym lusterkiem inną pokrzywdzoną kobietę, która podejmując starania zatrzymania pojazdu złapała to lusterko, jednak straciła równowagę, dlatego też chwyciła drzwi pojazdu na wysokości odsuniętej szyby. Następnie kobieta ta przez kilkanaście metrów trzymała się jadącego pojazdu, po czym odskoczyła i upadła na ziemię. W wyniku przejazdu pojazdu przez tłum doszło też do potrącenia i przewrócenia stojącego w nim rowerzysty, którego tożsamości nie zdołano ustalić. 

W trakcie jazdy pojazdu w tłum, przed maską znajdowali się również inne osoby, które jednak widząc jadące na nich auto odskoczyły w bok, dzięki czemu nie mieli fizycznej styczności z pojazdem.

Po przejechaniu przez tłum, kierujący pojazdem dojechał do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej przejścia dla pieszych, przez które przechodziła grupa osób. Dla jego kierunku jazdy wyświetlał się wówczas przed tym przejściem sygnał świetlny czerwony. Kierowca spowolnił znacznie przed tym przejściem niemal zatrzymując pojazd. Jednak, dostrzegając podążający w jego kierunku tłum oraz dochodzące okrzyki „zatrzymać go”, mimo nadal nadawania sygnału świetlnego czerwonego dla jego kierunku jazdy ponownie gwałtownie ruszył, wymuszając pierwszeństwo wobec znajdujących się na przejściu osób, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Po pokonaniu tego przejścia nieznana osoba rzuciła jeszcze w szybę przednią pojazdu kubek czy inny przedmiot z cieczą.

Poza czterema osobami nie ustalono danych innych pokrzywdzonych spośród protestujących znajdujących się z momencie przejazdu pojazdu kierowanego przez Pawła K. przed maską, czy mających fizyczną styczność z tym pojazdem w trakcie jego przejazdu przez tłum. Nie ustalono także tożsamości wspomnianego rowerzysty potrąconego przez pojazd w trakcie jego przejazdu przez tłum.

Paweł K. był w chwili zdarzenia i jest nadal funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył bardzo obszerne wyjaśnienia.

Postępowanie dotyczące tego zdarzenia zostało pierwotnie umorzone w  maju 2021 r. z uwagi na brak ustawowych znamion czynu zabronionego. W dniu 6 maja 2024 r. przedmiotowa sprawa została podjęta na nowo, celem kontynuowania, z uwagi na uznanie decyzji o umorzeniu za przedwczesną. Skierowanie aktu oskarżenia w tej sprawie jest wynikiem dogłębnej analizy materiału dowodowego, który w ciągu ostatnich miesięcy został uzupełniony.

Zarzucany podejrzanemu czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Prokurator Piotr Antoni Skiba 
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie