W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie zbrodni zabójstwa niemieckich emerytów z 2012 r.

zabójstwo emerytów .jpg

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała w dniu 30 września 2024 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie zabójstwa dwójki emerytów niemieckich do którego doszło na warszawskich Siekierkach w maju 2012 r. 

Oskarżonemu Zdzisławowi W. zarzucono popełnienie dwóch zabójstw przy użyciu pistoletu kaliber 6,35 mm, przy czym dokonał tych czynów w warunkach powrotu do przestępstwa, tj. tzw. recydywy, tj. o czyny z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.
Nadto oskarżono go o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej, tj. o czyn z art. 263 § 2 k.k. 

Przedmiotowe śledztwo zostało zainicjowane w związku z ujawnieniem w dniu 19 maja 2012 roku na warszawskich Siekierkach zwłok kobiety z ranami postrzałowymi oraz ciała mężczyzny znajdującego się wewnątrz zaparkowanego obok pojazdu kampingowego marki Volkswagen Crafter koloru czerwonego. W toku postępowania ustalono, że ofiarami przestępstwa byli obywatele niemieccy, emeryci podróżujący po Europie, którzy zmierzali na Ukrainę w związku z odbywającymi się niebawem Mistrzostwami Europy Euro 2012. Sekcje zwłok zmarłych wykazały,  że do ich śmierci doszło w związku z użyciem broni palnej.

W trakcie przeprowadzonych po zdarzeniu czynności procesowych zabezpieczono na miejscu zdarzenia oraz w jego bezpośredniej okolicy szereg śladów i dowodów, które następnie poddawany były analizom i badaniom kryminalistycznym. 

Zasadnicze znaczenie dla sprawy miała ujawniona w dalszej okolicy od miejsca zdarzenia, wśród rzeczy należących do pokrzywdzonych, rękawiczka koloru czarno-czerwonego, na której ujawniono obecność cząsteczki GSR z pozostałościami po wystrzale oraz DNA pochodzące od pokrzywdzonej obywatelki Niemiec oraz DNA pochodzenia męskiego, które pochodziło od innej osoby niż pokrzywdzony.  

W toku śledztwa zrealizowano liczne pomoce prawne do Republiki Federalnej Niemiec, w tym obejmujące przesłuchania szeregu świadków. Sprawdzano różne wersje śledcze, obejmujące min: konflikt na tle nieudanych transakcji narkotykowych, w które mogli być zaangażowani pokrzywdzeni, napad rabunkowy z użyciem broni oraz egzekucję seryjnego zabójcy. 

Przedmiotowe postępowanie zostało pierwotnie umorzone wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa. 

Przełom nastąpił po ponad 10 latach, w połowie 2023 r., gdy w wyniku stałego monitorowania sprawy przez Prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz czynności analityczno – śledczych podejmowanych przez funkcjonariuszy z tzw. Archiwum X Komendy Głównej Policji, udało się ustalić sprawcę przedmiotowego przestępstwa. Ujawniony na wspomnianej rękawiczce profil DNA pochodzenia męskiego okazał się zgodny z DNA ustalonego sprawcy Zdzisława W. z zawodu czeladnika krawiectwa i murarstwa. Mężczyzna był wielokrotnie karany, w momencie przedstawienia zarzutów odbywał karę pozbawienia wolności w ZK we Wrocławiu za usiłowanie zabójstwa swojego syna, jednakże ustalono, że w dniu popełnienia zarzucanych mu przestępstw nie był pozbawiony wolności.

Sprawca w toku śledztwa konsekwentnie nie przyznawał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i przedstawiał swoją linię obrony. Przeprowadzone za zgodą podejrzanego, badania wariograficzne, tj. przy użyciu tzw. wykrywacza kłamstw, wzmocniły materiał dowodowy, wskazujący na sprawstwo podejrzanego w zakresie zarzucanych mu czynów. 

W tym miejscu szczególnie należy podkreślić wkład w pracę analityczną,  gromadzenie materiału dowodowego i jego weryfikację wszystkich referentów sprawy i osób zaangażowanych w jej zakończenie w okresie ostatnich 12 lat. Tylko dzięki wytrwałemu dążeniu do prawdy i zaangażowaniu merytorycznemu prokuratorów Marzanny Muchy – Podlewskiej, Przemysława Nowaka, Szymona Banny i Agaty Kasperek możliwe było ustalenie sprawcy zbrodni i przywiedzenie go przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie 
Prokurator Piotr Antoni Skiba

{"register":{"columns":[]}}