Komunikat w sprawie wyroku uniewinniającego organizatorki protestów z października 2020 r.
03.10.2024
W związku z wyrokiem uniewinniającym trzy organizatorki marszów sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku, które oskarżono o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez doprowadzenie do zagrożenia epidemiologicznego w postaci możliwości zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19, tj. o czyn z art. 165 § 1 pkt 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk a nadto jedną z organizatorek dodatkowo oskarżono o czyny z art. 226 § 1 kk o art. 255 § 3 kk, Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego, celem zapoznania się z jego motywami. Decyzja co do apelacji zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.
Informujemy, że śledztwo w przedmiotowej sprawie, które zakończyło się sporządzeniem aktu oskarżenia przez referenta sprawy - prok. Szymona Bannę, było w stałym zainteresowaniu kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie, tj. Prokuratora Okręgowego – prok. Mariusza Dubowskiego i Zastępcy Prokuratora Okręgowego - prok. Magdaleny Kołodziej, oraz kierownictwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie, tj. Prokuratora Regionalnego - prok. Jakuba Romelczyka oraz Zastępcy Prokuratora Regionalnego – prok. Pawła Szpringera, zaś przed skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia, zapoznał się z nim Naczelnik I Wydziału Śledczego – prok. Arkadiusz Buśkiewicz.
Wzmożony nadzór wewnętrzny służbowy wynikał z pisma Prokuratora Krajowego – prok. Bogdana Święczkowskiego z dnia 27 października 2020 r. realizującego decyzję Prokuratora Generalnego – Zbigniewa Ziobro, w którym polecił on kierownikom jednostek organizacyjnych prokuratury wnikliwe zapoznawanie się, w ramach sprawowanego wewnętrznego nadzoru służbowego, ze zgromadzonym materiałem dowodowym dotyczącym eskalacji zachowań zaistniałych po 22 października 2020 r.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie
Prokurator Piotr Antoni Skiba