W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łukasz Ż. przed obliczem Prokuratora. Aktualna informacja o postępach śledztwa w sprawie wypadku z dnia 15 września 2024 r. na al. Armii Ludowej w Warszawie

15.11.2024

Łukasz Ż..jpg

Prokuratura Rejonowa Warszawa - Śródmieście w Warszawie przeprowadziła dziś czynności procesowe z podejrzanym Łukaszem Ż. polegające na ogłoszeniu mu zarzutu oraz przesłuchaniu w charakterze podejrzanego. 

Łukasz Ż. usłyszał zarzut spowodowania w dniu 15 września 2024 r. przy ul. Armii Ludowej w Warszawie wypadku samochodowego, którego następstwem była śmierć jednego z pasażerów innego pojazdu i zaistnienie u pasażerów i kierującej innego pojazdu ciężkich obrażeń ciała, przy czym kierował samochodem osobowym marki Volkswagen Arteon wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia, czym dopuścił się czynu zabronionego z art. 177 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. w zb. z art. 244 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Łukasz Ż. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. 

Prokurator skierował wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie o utrzymanie i przedłużenie stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec tego podejrzanego. 

W sprawie oczekujemy jeszcze na kilka opinii biegłych, m. in. z rekonstrukcji wypadków drogowych i badań retrospektywnych na zawartość alkoholu we krwi oraz opinii medycznych pozwalających na kwalifikację prawną obrażeń u poszczególnych pokrzywdzonych w tym zdarzeniu. Nie wykluczamy, że po ich uzyskaniu treść zarzutów wobec Łukasza Ż. zostanie zmieniona. Aktualnie ogłoszono podejrzanemu zarzut będący podstawą ENA. 

W ostatnich dniach wpłynęły do Prokuratury opinie kryminalistyczne z informatycznych danych powypadkowych, tj., z zapisów czarnych skrzynek VW Arteona i Forda Focusa. Z opinii tych wynika, że prędkość kierowanego przez pokrzywdzoną Forda Focus w czasie 5 sekund rejestracji przedwypadkowej kształtowała się w zakresie 61,8 – 59 km/h, jechała ona zgodnie z przepisami, z prędkością bezpieczną w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/h. Prędkość kierowanego przez Łukasza Ż. samochodu VW Arteon na 5 sekund przed zdarzeniem wynosiła 205 km/h i do momentu zderzenia rosła do 226 km/h, czemu towarzyszyło wciśnięcie pedału przyspieszenia do 100% („do podłogi”). Stwierdzono brak użycia hamulca na jakimkolwiek etapie zdarzenia. 

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika również, że w czasie jazdy Trasą Łazienkowską Łukasz Ż. trzymał w ręku telefon komórkowy i kręcił filmy. 

Monitoring z lokalu gastronomicznego zarejestrował przebieg całej imprezy przed wypadkiem, z którego wynika, że Łukasz Ż. pomiędzy godz. 00:15 a godz. 1:00 wypił osiem kieliszków 40% wódki o pojemności 50 ml każdy. W tym samym czasie Kacper K. wypił pięć kieliszków 40% wódki o pojemności 50 ml każdy.  O godz. 1:02 zarówno podejrzany Łukasz Ż. jak i inni podejrzani w tej sprawie, opuścili lokal i wsiedli do dwóch samochodów. Do samochodu VW Arteon wsiedli – Łukasz Ż, który nim kierował, pokrzywdzona Paulina K., podejrzani: Maciej O., Adam K. i Sara S. Do samochodu Cupra Formentor wsiedli podejrzani: Kacper K., który był kierowcą, Mikołaj N. i Damian J. Cała grupa dwoma samochodami, kierowała się do innego lokalu przy ul. Wał Miedzeszyński. Około 15 minut od wyruszenia w trasę doszło do wypadku.

Początkowo Damian J. i Mikołaj N. byli uważani za pasażerów VW Arteon, gdyż takie oświadczenia oni oraz Maciej O. składali „na gorąco” obecnym na miejscu zdarzenia służbom, celem zmylenia organów ścigania i wprowadzenia ich w błąd co do tożsamości osoby kierującej pojazdem marki VW Arteon i tożsamości osób przebywających w tym pojeździe. Jeden z tych podejrzanych wręcz oznajmił postronnym świadkom, że to on był kierowcą samochodu VW. Ustalenia ostatnich tygodni wskazują, że Damian J. i Mikołaj N. przybyli na miejsce zdarzenia samochodem Cupra, opuścili ten pojazd a następnie zachęcali i ułatwiali opuszczeniae miejsca zdarzenia osóbom znajdującym się w pojeździe VW. 

W ciągu ostatnich tygodni funkcjonariusze Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa – Śródmieście w Warszawie prowadzili bardzo intensywne czynności procesowe i pozaprocesowe, celem ustalenia wszystkich osób związanych z tą sprawą, działania te pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie dwóch osób, pasażerów samochodu VW Arteon: Adama K. i Sary S.  

  • Adam K. – 28 lat, pasażer VW Arteona, odjechał samochodem Cupra wraz z Kacprem K. i Sarą S. z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku, następnie udostępnił Łukaszowi Ż. lokal na warszawskich Bielanach do ukrycia się bezpośrednio po w/w zdarzeniu oraz udostępnił mu telefon stacjonarny, umożliwiając w ten sposób Łukaszowi Ż. zaplanowanie i zorganizowanie wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w konsekwencji ucieczkę przed organami ścigania na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wobec podejrzanego ogłoszono zarzuty z art. 162 § 1 k.k. i z art. 239 § 1 k.k. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uwzględnił wniosek Prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 
  • Sara S. – 30 lat, pasażerka VW Arteona, odjechała wraz z Kacprem K., i Adamem K. samochodem Cupra z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku, nie udzielając pomocy pokrzywdzonym. Wobec podejrzanej ogłoszono zarzut z art. 162 § 1 k.k. i po złożeniu przez nią wyjaśnień, Prokurator zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.  

Aktualnie status podejrzanego w tej sprawie posiadają prócz wymienionych podejrzanych i Łukasza Ż. także: 

  • Damian J. – 27 lat, pasażer Cupry, pozostał na miejscu zdarzenia po wypadku, 
  • Maciej O. – 28 lat, pasażer Arteona, pozostał na miejscu zdarzenia po wypadku, 
  • Mikołaj N. – 22 lata, pasażer Cupry, pozostał na miejscu zdarzenia po wypadku,

Mężczyznom tym ogłoszono zarzuty z art. 162 § 1 k.k. i z art. 239 § 1 k.k. - wspólnie i w porozumieniu zainicjowali ucieczkę Łukasza Ż. z miejsca zdarzenia i w tej ucieczce mu dopomogli, a nadto tworzyli fałszywe dowody poprzez składanie obecnym na miejscu zdarzenia funkcjonariuszom Policji fałszywych i sprzecznych ze sobą oświadczeń co do tożsamości osoby kierującej pojazdem marki Volkswagen Arteon i tożsamości osób przebywających w w/w pojeździe jak również nie udzielili pomocy pokrzywdzonym w wypadku. 

Kacper K. – 23 lata, kierowca Cupry, dysponent obu pojazdów, odjechał wraz z Adamem K., Sarą S. i Łukaszem Ż. samochodem Cupra z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku, przekazał Aleksandrowi G. samochód osobowy marki Cupra, celem udostępnienia go Łukaszowi Ż. i umożliwienia mu w ten sposób ucieczki i ukrycia się przed organami ścigania, a nadto składał funkcjonariuszom Policji fałszywe oświadczenia co do okoliczności przekazania w dniu 14 września 2024 r. Łukaszowi Ż. samochodu osobowego marki Volkswagen Arteon i przebiegu zdarzeń w nocy z 14 na 15 września 2024 r., jak również nie udzielił pokrzywdzonym pomocy, podejrzany o czyny z art. 162 § 1 k.k. i z art. 239 § 1 k.k. 

Aleksander G. – 27 lat, nieobecny na miejscu wypadku, podejrzany o czyn z art. 239 § 1 k.k., odebrał od Kacpra K. samochód osobowy marki Cupra, a następnie przekazał go Łukaszowi Ż. celem umożliwienia mu w ten sposób ucieczki w/w pojazdem i ukrycia się przed organami ścigania.

Wobec Damiana J., Macieja O., Mikołaja N., Kacpra K., Aleksandra G. i Adama K. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obrońcy wszystkich podejrzanych złożyli zażalenia na stosowanie w/w środka; w stosunku do Damiana J., Macieja O., Mikołaja N., Kacpra K. i Aleksandra G. Sąd Okręgowy podzielił w całości argumentację Prokuratury i Sądu Rejonowego oraz utrzymał w mocy postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, uzasadniając to w szczególności nadal istniejącą obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanych. Zażalenie wniesione w odniesieniu do Adama K. nie zostało jeszcze rozpoznane.

Trwają intensywne czynności procesowe wobec innych osób, mających związek ze sprawą. 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie 
Prokurator Piotr Antoni Skiba

{"register":{"columns":[]}}