W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obywatele Rosji i Białorusi prawomocnie skazani za działalność szpiegowską na terenie RP

05.11.202

GRU .jpg

Wyrokiem z dnia 30 października 2024 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku skazujący obywatela Federacji Rosyjskiej i obywatela Białorusi na kary po 4 lata pozbawienia wolności za prowadzenie na rzecz obcego wywiadu działalności szpiegowskiej na terenie Polski. 

Obaj podejrzani zostali zatrzymani w kwietniu 2022 r., zostały wobec nich zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania i są nadal stosowane. 

W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony  w toku śledztwa ustalono, że brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności Rzeczypospolitej Polskiej, a także poprzez pozyskiwanie od żołnierzy Sił Zbrojnych RP informacji o zdolności bojowej, morale i szczegółowego funkcjonowaniu ich jednostek zwłaszcza w sytuacji zagrożenia, a następnie przekazywanie ww. służbie wywiadowczej uzyskanych informacji.

Jak ustalono, obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych – obywatel Federacji Rosyjskiej - wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego pod pozorem prowadzonej działalności gospodarczej, zaangażowania w przedsięwzięcia kulturalne oraz turystyki.

Działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno – wschodniej części Polski. W jej ramach realizowali oni zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji od żołnierzy Wojska Polskiego, w szczególności w obszarze: realizowania przez Wojsko Polskie zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy oddelegowanych do terenów nadgranicznych, struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez Siły Zbrojne RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, a także współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO.

Śledztwo w tej sprawie przeprowadzone zostało przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej pod nadzorem Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator Piotr Antoni Skiba 
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}