W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawca nieustalony. Umorzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez funkcjonariusza Policji CPKP „BOA” w związku z niezasadnym użyciem gazu pieprzowego w stosunku do Magdaleny Biejat

10.09.2024

Gaz

W dniu 2 września 2024 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła wobec niewykrycia sprawcy śledztwo prowadzone w sprawie przekroczenia uprawień przez funkcjonariusza Policji CPKP „BOA” w dniu 18 listopada 2020 r. na placu Powstańców Warszawy w Warszawie polegającego na niezasadnym użyciu środka przymusu bezpośredniego w postaci gazu pieprzowego w stosunku do Magdaleny Biejat, Posłanki na Sejm PR, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k. 

Śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem z dnia 23 listopada 2020 r. złożonym przez Posłankę na Sejm RP Magdalenę Biejat. Do zdarzenia doszło w dniu 18 listopada 2020 r., w godzinach wieczornych, gdy pokrzywdzona była obecna na placu Powstańców Warszawy w ramach interwencji poselskiej. Na miejscu trwały protesty związane z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, dochodziło do przepychanek z służbami porządkowymi. Nieumundurowani funkcjonariusze Policji „wyciągali” z tłumu protestujących uczestników pokojowego zgromadzenia. Posłanka Magdalena Biejat próbowała interweniować, wzywając do zaprzestania niezasadnego użycia przemocy, trzymając na wysokości twarzy legitymację poselską. Wówczas jeden z nieumundurowanych policjantów prysnął w twarz pokrzywdzonej gazem pieprzowym, a następnie ukrył się za szpalerem umundurowanych funkcjonariuszy. 

W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzoną i poddano analizie dostępny materiał wideo. Przesłuchano również funkcjonariuszy którzy byli zaangażowani w wydarzeniach z 18 listopada 2020 r. oraz uzyskano opinię z zakresu fonoskopii i antropologii. Dzięki powyższym czynnościom procesowym wytypowano prawdopodobnego sprawcę, jednakże zarówno opinia z zakresu antropologii jak i rozpoznanie przez świadka nie nosiły znamion kategoryczności, a tożsamość sprawcy nie została ustalona w sposób niebudzący wątpliwości – co jest przesłankami koniecznymi dla postawienia zarzutów. W wyniku powyższego postanowieniem z 12 lipca 2023 r. umorzono śledztwo na podstawie art. 322 § 1 k.p.k. tj. wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie po rozpoznaniu zażalenia pokrzywdzonej, w dniu 28 marca 2024 r. uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do dalszego prowadzenia, zlecając jednocześnie przeprowadzenie szeregu czynności dowodowych tj. powołanie biegłego z zakresu technik audiowizualnych w celu wykadrowania dostępnego materiału w celu uzyskania zdjęć sprawcy, okazania zdjęć świadkom oraz dokonania protokolarnych oględzin akt postępowania dyscyplinarnego prowadzonego wobec funkcjonariuszy. Pomimo wykonania zleconych czynności nie uzyskano dowodów, które jednoznacznie wskazywałyby na sprawstwo osoby podejrzewanej, co uniemożliwiło postawienie mu zarzutów. Wobec powyższego podjęto decyzję o umorzeniu postępowania w oparciu o art. 322 § 1 k.p.k. tj. podstawę prawną umorzenia ze względów faktycznych – niewykrycia sprawcy.

Przedmiotowe postanowienie jest nieprawomocne, przysługuje na nie pokrzywdzonej zażalenie. 


Prokurator Piotr Antoni Skiba 
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}