Umorzenie dochodzenia. Niesprawna broń służbowa przyczyną postrzelenia dwóch żołnierzy w dniu 27 sierpnia 2024 r. na posterunku granicznym nr 31 na terenie Nowa Łuka.
31.12.2024
Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ w Białymstoku Dział Spraw Wojskowych umorzyła nadzorowane dochodzenie prowadzone przez Wydział Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku, w sprawie nieostrożnego obchodzenia się w dniu 27 sierpnia 2024 r. w kontenerze socjalnym na posterunku granicznym nr 31 na terenie Nowa Łuka, z bronią etatową w postaci pistoletu maszynowego 9mm PM-84 Glauberyt przez ustalonego żołnierza zawodowego w stopniu szeregowego z 1 batalionu czołgów w Żurawicy, który w miejscu do tego nieprzeznaczonym, rozładowywał ww. broń, nie odpinając od niej magazynka, co doprowadziło do oddania niekontrolowanej serii strzałów, na skutek czego doszło do nieumyślnego postrzelenia innego żołnierza w randze st. szer. spec. w IV i V palec prawej ręki, tj. naruszenia czynności narządu ciała na czas przekraczający 7 dni, tj. o czyn z art. 354 § 1 KK – z uwagi na brak znamion czynu zabronionego, tj. na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk.
Do zdarzenia doszło podczas pełnienia służby na dziennej zmianie przy posterunku nr 31 w ramach wykonywania obowiązków służbowych ochrony granicy RP z Republiką Białorusi w ramach WZZ Podlasie około godziny 18:45 gdy jeden z żołnierzy chciał rozładować broń, przed przekazaniem posterunku nocnej zmianie. Przy rozładowywaniu pistoletu maszynowego PM wz. 84 Glauberyt ww. żołnierz odciągnął zamek w tylne położenie, wówczas doszło do zacięcia broni. Inny żołnierz, który przebywał w tym samym miejscu zaobserwował, iż do broni ww. podłączony był magazynek wraz z amunicją, dlatego też zdecydował się pomóc koledze usunąć zacięcie oraz rozładować broń. W trakcie próby przejęcia broni doszło do samoczynnego zwolnienia zamka oraz oddania serii niekontrolowanych strzałów, w wyniku czego jeden z żołnierzy został postrzelony w IV i V palec prawej ręki, natomiast szer. dysponujący bronią dwoma pociskami w prawe udo. Po zdarzeniu drogą radiową poinformowany został dowódca, grupa zabezpieczenia medycznego i niezwłocznie udzielono pomocy ciężej rannemu żołnierzowi dysponentowi broni, następnie zaś postrzelonych żołnierzy przetransportowano do szpitali.
Przebieg zdarzenia został czyściwo zrejestrowany przez kamerę znajdującą się na zewnątrz kontenera socjalnego. W toku postępowania przesłuchano obu żołnierzy, dokonano oględzin zabezpieczonego po przedmiotowym zdarzeniu pistoletu maszynowego 9mm PM-84 Glauberyt oraz uzyskano opinię z zakresu budowy, działania i historii broni palnej, z której wynika, że przy sprawdzaniu działania mechanizmów broni - pistoletu maszynowego 9mm PM-84 Glauberyt poprzez przeładowanie, po odciągnięciu zamka w tylne położenie, zamek nie wrócił samoczynnie do przedniego położenia. Po zdjęciu pokrywy komory zamkowej, powtórzono powyższą czynność, jednak zamek nadal blokował się w tylnym położeniu. W wywołanej opinii wskazano, że doprowadziło to do sytuacji, w której po zwolnieniu zamka doszło do oddania samoczynnej serii strzałów niezależnie czy obsługujący broń ściągnął spust. Przyczyną zdarzenia była usterka techniczna broni wynikająca z normalnego wieloletniego jej używania, a nie zaniedbania przy obsłudze broni przez jej użytkownika. Według biegłego broń w dniu 27 sierpnia 2024 r. była niesprawna technicznie.
Wobec braku znamion przestępstwa z art. 354 § 1 kk postępowanie umorzono na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk. Postanowienie jest nieprawomocne.
Prokurator Piotr Antoni Skiba
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie