Umorzenie postępowań w sprawach przekroczenia uprawnień przez członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15
17.12.2024
Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ umorzyła dwa śledztwa w sprawie nadużycia uprawnień członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Oba postępowania dotyczyły kilkudziesięciu przejazdów taksówkami zamawianymi przy użyciu aplikacji, opłaconych ze środków publicznych w kwotach odpowiednio 608,90 zł i 4192,80 zł, nie mających związku z działalnością Komisji, czym korzystający z nich członkowie Komisji działać mieli na szkodę mienia publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, tj. o czynów z art. 231 § 2 k.k.
Jak ustalono w toku oby postępowań, przejazdy obejmowały dojazdy do instytucji, z którymi członkowie Komisji współpracowali, przejazdy z domu do pracy oraz z pracy, w tym przejazdy skrócone oraz te w których wskutek błędnej nawigacji nieprawidłowo oznaczono ich punkt początkowy lub końcowy, przejazdy związane ze spotkaniami z pokrzywdzonymi oraz ich rodzinami w tym z osobami, które chciały pozostać anonimowe i preferowały spotkanie poza siedzibą urzędu jak również przejazd do siedziby urzędu w trakcie urlopu.
W obu postępowaniach śledczy dokonali wnikliwej analizy przejazdów wykonywanych przez członków Komisji opłaconych ze środków publicznych. Sprawdzone zostały zarówno trasy przejazdów jak i ich punkty startowe oraz końcowe. W ramach czynności z udziałem świadków zweryfikowane zostały okoliczności w związku z którymi zamawiano ww. przejazdy i skonfrontowano je z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi odbywania podróży służbowych w ramach Urzędu Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 pod kątem oceny ich służbowego charakteru. Ustalono, iż przejazdy odbywały się na terenie Warszawy i jako takie – zgodnie z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w ww. Urzędzie – nie stanowiły podróży służbowych, które wymagają uzyskania polecenia przełożonego i jako takie nie mogły stanowić podstaw do zarzucenia członkom Komisji złamania ww. regulacji. W uzasadnieniach wskazywano, iż brak stosownych ograniczeń dla korzystania przez członków Komisji z przejazdów taksówkami opisanych w aktach wewnętrznych nie warunkuje negatywnej prawnokarnej oceny takiego zachowania.
W związku z powyższym oceniono, iż czyny podlegające badaniu nie zawierały znamion czynu zabronionego, a oba postępowania umorzono w oparciu o przepis art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. – wobec braku znamion czynu zabronionego.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie
Prokurator Piotr Antoni Skiba