W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umorzenie śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Policji w związku z ustaleniami sprawcy i ukierunkowaniem postepowania w sprawie wypadku na autostradzie A1 z dnia 16 września 2023 r.

23.08.2024

Baner przedstawiający figurkę temidy.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków Policji KMP w Piotrkowie Trybunalskim w okresie od 16.09.2023 r. do 26.09.2023 r. w celu uzyskania korzyści osobistej polegającej na uniknięciu odpowiedzialności karnej przez sprawcę wypadku drogowego z dnia 16 września 2023 r. o godzinie 19.50 na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Sierosław do którego doszło na autostradzie A1, utrudniając poprzez nieprawidłowe wykonywanie czynności służbowych dotyczących ustalenia sprawcy wypadku drogowego oraz jego przebiegu, co miało wpływ na ukierunkowanie postępowania karnego w sprawie i czym utrudniono postępowanie karne jednocześnie działając na szkodę interesu publicznego i prywatnego, to jest o czyn z art. 231 § 2 kk w zb. z art. 239 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. bowiem czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Postępowanie zostało zainicjowane w wyniku wyłączenia materiałów do odrębnego postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim w związku z doniesieniami medialnymi oraz informacjami zamieszczonymi przez osoby anonimowe na portalach internetowych. 

Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu, otworzono w możliwie pełny sposób chronologię zdarzenia z nocy 16/17.09.2023 r. W toku postępowania poddano analizie połączenia telefoniczne kierowcy samochodu BMW biorącego udział w zdarzeniu oraz jego współpasażerów i rodziny, a także funkcjonariuszy KMP w Piotrkowie przeprowadzających czynności procesowe na miejscu zdarzenia. Ponadto przeanalizowano dokumentację powstałą w zw. z czynnościami podjętymi przez funkcjonariuszy, a także postępowaniem wyjaśniającym prowadzonym przez KWP w Łodzi, zapoznano się procesowo z zapisem monitoringu z KMP w Piotrkowie Trybunalskim oraz metadanymi z systemów policyjnych. Przeanalizowano dane personalne funkcjonariuszy Policji na terenie całej Polski pod kątem ewentualnego pokrewieństwa i powinowactwa ze sprawcą zdarzenia i możliwości wywierania wpływu na funkcjonariuszy biorących udział w czynnościach procesowych w pierwszych godzinach po zdarzeniu, lecz wyniki tej kontroli nie doprowadziły do potwierdzenia takich faktów. 

Przesłuchani w charakterze świadków funkcjonariusze przedstawili spójny i korespondujący ze sobą opis przebiegu zdarzenia. Analiza całokształtu materiału dowodowego doprowadziła do wniosku, iż czynności wykonane na miejscu samego zdarzenia jak i podejmowane przez funkcjonariuszy w toku śledztwa nie noszą znamion poplecznictwa ani też przestępstwa urzędniczego. Nie stwierdzono zaistnienia nacisków czy wpływów, jakim rzekomo mieli być poddani funkcjonariusze, by kierowca samochodu BMW biorący udział w tragicznym zdarzeniu uniknął odpowiedzialności karnej za spowodowanie katastrofy. Materiał dowodowy nie potwierdził, by istniały przesłanki do zatrzymania kierującego samochodem BMW Szymona M. bezpośrednio po zdarzeniu i do czasu uzyskania opinii z zakresu rekonstrukcji wypadków. Anonimowe zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych były przeważnie oparte na spekulacjach medialnych i nie znajdowały oparcia w świetle  obiektywnej oceny dowodów i faktów. 
Postanowienie jest nieprawomocne, przysługuje na nie zażalenie pokrzywdzonym. 

Prokurator Piotr Antoni Skiba 
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}