W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek o umorzenie postępowania w sprawie napaści na kobietę przy ul. Grójeckiej w Warszawie w sierpniu 2024 r.

05.12.2024

sprawca napaści na kobietę .jpg

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota Warszawie nadzorowała dochodzenie przeciwko obywatelowi Republiki Łotewskiej podejrzanemu o to, że w dniu 17 sierpnia 2024 r. w Warszawie przy ulicy Grójeckiej 18/20 stosował przemoc fizyczną wobec pokrzywdzonej kobiety, czym zmuszał ją do określonego działania polegającego na udaniu się wraz z nim w bliżej nieokreślone miejsce, tj. o czyn z art. 191 § 1 k.k.

Do napaści doszło około godziny 5:00, kiedy pokrzywdzona wracała z pracy. W pewnym momencie spostrzegła wyłaniającego się spomiędzy bloków mieszkalnych mierzącego około 190 cm wzrostu mężczyznę, w całości brudnego, który nie miał na sobie koszulki. Mężczyzna zaczął iść za nią i wykrzykiwać niezrozumiałe słowa. W trakcie oczekiwania na zmianę sygnalizacji świetlnej sprawca zaczął wypytywać pokrzywdzoną o cel jej podróży, będąc przy tym natarczywym oraz nachalnym. Znajdował się pod wyraźnym wpływem alkoholu. Zwracał się do pokrzywdzonej w sposób wskazujący jakby byli razem w związku. Z uwagi na obawę co do dalszego zachowania mężczyzny pokrzywdzona zaczęła nagrywać za pomocą telefonu całe zdarzenie. Napominała mężczyznę, by ją zostawił w spokoju, na co ten nie reagował. W pewnym momencie zaszedł jej drogę po czym podniósł ją do góry, a następnie postawił na ziemi i zaczął ciągnąć za nogę w celu udania się z nim w nieokreślone miejsce. Z pobliskiego budynku PKP Cargo wybiegło dwóch ochroniarzy, którzy zaczęli krzyczeć w kierunku mężczyzny, na co ten zareagował wypuszczeniem pokrzywdzonej i ucieczką. 

Zidentyfikowanemu sprawcy przedstawiono zarzut  z art. 191 § 1 k.k. oraz zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzoną za pomocą wszelkich możliwych środków komunikacji i zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej.

Podejrzany nie przyznał się do zarzuconego mu czynu wskazując jednocześnie, że w godzinach nocnych z 16 na 17 sierpnia 2024 r. znajdował się pod wpływem amfetaminy i alkoholu. Wyjaśnił, że z uwagi na stan upojenia pamięta jedynie urywki zdarzenia z udziałem pokrzywdzonej wskazując że nie miał zamiaru jej skrzywdzić ani przestraszyć. 

W opinii sądowo – psychiatrycznej i psychologicznej powołani sprawie biegli biegli orzekli, że w okresie popełnienia zarzuconego przestępstwa podejrzany miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Mając na uwadze aktualny stan psychiczny podejrzanego oraz wskazania biegłych, do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy skierowano wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec niepopełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa ze względu na stan niepoczytalności w chwili przestępstwa określony w art. 31 § 1 Kodeksu karnego oraz zastosowanie wobec podejrzanego środka zabezpieczającego w postaci terapii uzależnień w systemie ambulatoryjnym. O dalszym losie podejrzanego zdecyduje Sąd Rejonowy. 

Podejrzany jest 25-letnim studentem, zatrudnionym jako pracownik biurowy. Nie był dotychczas karany.

Prokurator Piotr Antoni Skiba 
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}