Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników
Zwrot podatku akcyzowego: rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2022 r.
Rolniczy Handel Detaliczny: ustawa została ogłoszona 15 grudnia 2021 r. Przepisy weszły w życie 4 lutego 2022 r., a te o charakterze podatkowym obowiązują od 1 stycznia 2022 r.
Polscy rolnicy zyskali wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze. Od 1 stycznia 2022 r. wprowadziliśmy wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zwiększony będzie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Zwiększony jest też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.
Realizujemy też działania na rzecz wsparcia rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny (RHD). Wprowadzone zmiany:
- rolnicy, którzy prowadzą RHD, mogą teraz sprzedawać żywność do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak sklepy, restauracje, stołówki na terytorium całego kraju. Jednocześnie sprzedaż konsumentom finalnym w ramach ww. działalności, tak jak dotychczas, może odbywać się na terenie całego kraju;
- zniesienie maksymalnych limitów dotyczących zbytu żywności konsumentom finalnym. Limity dotyczą wyłącznie dostaw żywności z RHD do sklepów, stołówek czy restauracji;
- podwyższenie kwoty przychodów zwolnionej z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Dotyczy przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy – z wyjątkiem produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Zmiany mogą przyczynić się do wzrostu dochodów producentów rolnych i zwiększenia możliwości rozwoju działalności RHD poprzez rozszerzenie zakresu odbiorców żywności na cały kraj.
Dowiedz się więcej na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.