Czy w projektach realizowanych w POPC trzeba stosować API?
Stosowanie API nie jest bezwzględnie konieczne w projektach realizowanych w POPC, ponieważ nie w każdej sytuacji interakcja z innymi użytkownikami lub systemami za pośrednictwem API jest możliwa. Jednak we wszystkich innych przypadkach wykorzystanie API jest rekomendowane i szeroko promowane.
Kryteria w działaniu 2.1 i 2.2 POPC, zgodnie z którymi ocenia się wnioski o dofinansowanie, mówią, że "Systemy informatyczne, przy pomocy których świadczona będzie e-usługa, zaplanowano w sposób zapewniający interoperacyjność z innymi systemami administracji państwowej, wdrożonymi lub planowanymi do wdrożenia". To oznacza między innymi, że bada się, czy wnioskodawca zadeklarował, że zostanie zapewniony dostęp do API, oraz wskazał miejsce publikacji dokumentacji API. Interoperacyjność systemów informatycznych rozumiana jest również jako udostępnienie udokumentowanego API w jak największym zakresie. Zastosowanie API przy projektowaniu systemu jest szczególnie istotne w działaniu 2.3 POPC, gdzie zakłada się udostępnianie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki, a także digitalizację zasobów kultury, między innymi do ich ponownego wykorzystania.
Uwaga! Jeżeli w ramach projektu będą gromadzone informacje sektora publicznego, wnioskodawca powinien zadeklarować, że będą one udostępniane przy użyciu publicznego API. To umożliwi wymianę danych w sposób zautomatyzowany, bez użycia kluczy, nieodpłatnie oraz w sposób zapewniający integralność danych.
Autor: Marcin Rogalski
Artykuły powiązane:
Materiały
Co to jest klucz API?Standard API dla udostępniania danych