FBC-TENE: Zwiększenie Dostępności Cyfrowych Zasobów Nauki i Kultury w Federacji Bibliotek Cyfrowych Poprzez Pozyskiwanie Reprezentacji Tekstowej i Nutowej
NAZWA BENEFICJENTA:
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
PARTNER/PARTNERZY:
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk
DATA PODPISANIA UMOWY:
2021-03-10
OKRES REALIZACJI UMOWY:
od 2021-03-01 do 2023-02-28
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA:
1 500 388,34 zł
CEL:
Celem projektu jest zwiększenie dostępności cyfrowych zbiorów ISP polskich instytucji kultury i nauki poprzez rozbudowę serwisu Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC, https://fbc.pionier.net.pl/) w zakresie wyszukiwania obiektów cyfrowych na podstawie zawartości tekstowej i nutowej. W rezultacie docelowe grupy użytkowników uzyskają możliwość dotarcia do niedostępnych dotychczas informacji oraz znacznego zwiększenia efektywności swoich działań w zakresie przeszukiwania zasobów ISP. FBC agreguje dane z ponad 120 dostępnych w Internecie repozytoriów, bibliotek, archiwów, muzeów i galerii cyfrowych oraz umożliwia użytkownikom przeszukiwanie tych rozproszonych zasobów w jednym portalu, a przez to szybkie dotarcie do ogromnej liczby materiałów (ponad 6,5 mln). Wynikiem wyszukiwania są odnośniki do obiektów znajdujących się w agregowanych przez FBC kolekcjach cyfrowych. Obecnie, dane podlegające agregacji obejmują wyłącznie metadane materiałów udostępnianych przez poszczególne kolekcje cyfrowe. Przedmiotem projektu jest rozbudowa funkcjonalności FBC.
USŁUGI:
- Eksploracja zasobów sektora nauki i kultury na bazie zawartości tekstowej
- Eksploracja ISP z sektora nauki lub kultury na bazie zapisu nutowego.
KORZYŚCI:
- oszczędności czasu obywateli którzy będą mogli sprawniej, szybciej i w bardziej indywidualny sposób niż dotychczas eksplorować zasoby ISP sektora kultury i nauki.
GRUPY DOCELOWE:
- naukowcy – pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy, doktoranci
- edukatorzy i edukowani – nauczyciele, studenci, uczniowie szkół
- kuratorzy i twórcy kultury i sztuki – pracownicy instytucji kultury, pracownicy fundacji i stowarzyszeń działających w sektorze kultury, pracownicy mediów, artyści i twórcy (profesjonaliści i amatorzy)
- użytkownicy prywatni – czyli pasjonaci, hobbyści, osoby zainteresowane zasobami ISP sektora kultury i nauki w ramach spędzania czasu wolnego.