Jak uzyskać opinię Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji?
22.08.2019
Uzyskanie pozytywnej opinii Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) umożliwia złożenie Wniosku o dofinansowanie projektu ze środków II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) „E-administracja i otwarty rząd”. Mówią o tym regulaminy konkursów lub kryteria oceny projektów. Przeczytajcie kilka ważnych informacji o tym, jak wygląda proces pozyskiwania takiej opinii.
KRMC jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów, którym kieruje Minister Cyfryzacji. W jego skład wchodzą sekretarze lub podsekretarze stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz z poszczególnych ministerstw.
Jednym z zadań KRMC jest opiniowanie projektów informatycznych. Sprawdzeniu podlega zgodność projektu ze strategicznymi kierunkami informatyzacji kraju. Opinię taką uzyskuje się na wniosek instytucji, która chce otrzymać dofinansowanie z II osi POPC. Należy pamiętać, że wniosek ten składa tylko członek KRMC. Oznacza to, że w imieniu jednostek podległych lub nadzorowanych przez dane ministerstwo – wniosek przedkłada sekretarz lub podsekretarz stanu w danym ministerstwie (członek KRMC), które pełni funkcję nadzorującą w stosunku do instytucji ubiegającej się o dofinansowanie.
Załącznikiem do wniosku jest opis założeń projektu informatycznego (tzw. fiszka). To właśnie w niej przedstawiamy podstawowe dane o projekcie. Pamiętajcie! Fiszkę wypełniamy z wykorzystaniem elektronicznego formularza. Po wypełnieniu fiszki w formularzu, wysyłana jest wraz z wnioskiem do Sekretariatu Komitetu przez ePUAP.
Musicie też pamiętać, że na posiedzeniu KRMC taki projekt będzie trzeba zaprezentować. Sekretariat KRMC udostępnił wzór takiej prezentacji. Jeśli projekt informatyczny będzie opiniowany w tzw. trybie obiegowym (w drodze korespondencyjnego uzyskiwania stanowisk) – prezentacja się nie odbywa.
Regulaminy konkursów lub kryteria wyboru projektów informatycznych wymagają uzyskania pozytywnej opinii KRMC przed złożeniem Wniosku o dofinansowanie. Opinia taka jest analizowana przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) 2 razy:
- pod względem formalnym (Czy została wydana? Czy jest nadal ważna?)
- w aspektach merytorycznych (Czy wniosek o dofinansowanie projektu jest zgodny z fiszką, którą zaopiniował KRMC, a w przypadku wprowadzenia zmian w stosunku do tego opisu - czy zmiany nie wykraczają poza zakres określony w kryteriach wyboru projektów?)
Do dnia, w którym składany jest Wniosek o dofinansowanie, należy pozyskać pozytywną opinię KRMC. Opinię taką znajdziemy w protokole z posiedzenia KRMC, a w przypadku, kiedy opinię uzyskujemy w trybie obiegowym – w piśmie KRMC, które kierowane jest do członków Komitetu. Protokół i pismo są publikowane na stronie internetowej KRMC i stanowią informację publiczną. Można je też dołączyć do Wniosku o dofinansowanie.
Nie znamy jeszcze dokładnej daty posiedzenia KRMC, które odbędzie się we wrześniu. Pamiętajcie jednak, że opinię można też pozyskiwać w trybie obiegowym. Wówczas Sekretariat KRMC przesyła członkom KRMC wypełnioną fiszkę i prosi o zaopiniowanie lub zgłoszenie uwag. Członkowie KRMC mają 4 dni na ich wniesienie. Jeśli którykolwiek z członków KRMC poprosi o wyjaśnienia lub przedstawi uwagi (co się zdarza bardzo często), należy je wyjaśniać do czasu uzgodnienia stanowiska.
Zobacz artykuły w naszej bazie wiedzy:
- Czy do przedłożenia wniosku o dofinansowanie z POPC konieczna jest opinia KRMC?
- Jak długo jest ważna opinia KRMC w ramach działania 2.3?
- Czy opracowanie studium wykonalności zależy od uzyskania opinii KRMC?
- Czy i jak w dokumentacji aplikacyjnej powinniśmy się odnieść do uwag KRMC?
- W jakim zakresie można modyfikować dokumentację aplikacyjną w stosunku do opisu założeń projektu informatycznego złożonego do KRMC?