Kawa z internetu, czyli potencjał internetu rzeczy
Przejdź do początku metadanych
Lodówka sprawdza, czy mleka wystarczy na kolejne dni, a w razie potrzeby zamawia je automatycznie. Ekspres nastawia kawę, kiedy otwierasz drzwi do domu. Myślisz, że to daleka przyszłość? Być może zanim takie rozwiązania nie będą traktowane jak drogie gadżety, upłynie jeszcze kilka lat. Ale już teraz one istnieją, i to nie tylko jako ciekawostki naukowe i pokaz możliwości producentów, ale produkty dostępne komercyjnie.
Przeciętny użytkownik kojarzy dostęp do internetu z komputerem stacjonarnym, laptopem, smartfonem i tabletem. Fana nowych technologii nie dziwi już też smart TV i sprzęt audio z dostępem do serwisów radiowych czy multimedialny dysk wpięty w sieć domową. Czasem zdalnie steruje temperaturą w domu, oświetleniem, roletami, a nawet karmnikiem dla swoich pupili.
Wypełnione sensorami domy i przestrzenie publiczne tworzą projektantom niesamowite pole do popisu. Wydaje się, że za jakiś czas z siecią połączymy też sprzęty, które dzisiaj nie mają takiego połączenia. Dziś nie nie widzimy nawet takiej potrzeby. Z badania firmy Kaspersky Lab wynika, że rośnie ich liczba. Przeciętna polska rodzina w 2016 r. miała 6,3 urządzenia podpiętego do domowego routera. Badacze z IDC zakładają, że do 2020 r. do sieci podłączymy 30 mld urządzeń. Gartner zaś przewiduje, że do 2022 r. w typowym gospodarstwie domowym będzie aż 500 urządzeń wpiętych do internetu.
Co to jest internet rzeczy
Internet rzeczy (Internet of Things – IoT) nazywamy też internetem wszystkiego (Internet of Everything – IoE) lub internetem wszechrzeczy. To koncepcja, według której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane przez instalacje elektryczne lub sieci komputerowe.
Podstawowy cel internetu rzeczy to stworzyć inteligentne przestrzenie: miasta, transport, produkty, budynki, systemy energetyczne, systemy zdrowia czy związane z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację.
Internet rzeczy składa się z 4 podstawowych elementów:
- urządzeń, które pozwalają aktywnie gromadzić i przesyłać dane pomiarowe reprezentujące ich funkcjonowanie
- sieci komunikacyjnej łączącej urządzenia
- systemów informatycznych do gromadzenia napływających danych
- rozwiązań analitycznych do przetwarzania danych, które pozwalają wnioskować oraz zyskać dodatkową wartość biznesową
Czasami nazywamy urządzenie inteligentnym tylko dlatego, że jest podłączone do internetu. To przesada. Nie każdy przedmiot z wi-fi przetwarza informacje, a sieć zapewnia tylko warstwę transportową dostępu do czujnika lub urządzenia wykonawczego. Ważne, by uzyskać wartość dodaną z dostarczanych danych przez urządzenie, przetwarzanych lokalnie lub zdalnie przez specjalne aplikacje i systemy informatyczne.
Warstwa transportowa w IoT zapewnia procesowanie danych z czujników, lokalne przechowywanie i przekazywanie dalej. Internet rzeczy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga połączenia z internetem, by udostępnić dane z czujników. Łączność możemy zapewnić przez sieci przewodowe lub technologie bezprzewodowe. W ogromnej większości IoT wykorzystuje różne technologie bezprzewodowe.
Do najpopularniejszych z nich należą:
- sieci komórkowe, które wymagają doposażenia w kartę SIM i pozostawania w zasięgu danej sieci komórkowej, np. hulajnogi i skutery elektryczne wynajmowane na minuty w miastach (z modułem GSM i GPS)
- wi-fi, czyli sieć bezprzewodowa małego zasięgu; większość telefonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń ma moduł wi-fi; by mieć dostęp do internetu, potrzebujemy routera lub punktu dostępowego wi-fi
- Bluetooth, czyli protokół stworzony dla sieci osobistych, pozwala łączyć ze sobą urządzenia z modułem Bluetooth; nadaje się do wymiany małej ilości danych, zapewnia stosunkowo duże prędkości transmisji
- ZigBee, czyli protokół przeznaczony dla sieci typu mesh i aplikacji, które wymagają niskiej przepustowości; zapewnia m.in. energooszczędność urządzeniom bateryjnym, przeznaczony do sieci, w której wymiana danych przebiega sporadycznie lub w której urządzenia z czujnikami albo urządzenia wejściowe przekazują dane do ujścia (włączniki światła, liczniki, systemy bezpieczeństwa)
- Z-Wave, czyli protokół bezprzewodowy dla domowej automatyki, szczególnie do zdalnego kontrolowania urządzeń domowych lub oświetlenia, wykorzystuje radio niskiej mocy
- 6LoWPAN (IPv6 over Low Power Wireless Personal Area Networks), nazywany też bezprzewodowym internetem systemów wbudowanych, zapewnia obsługę protokołu IP przez nawet najmniejsze urządzenia i sensory, tak żeby mogły być one włączone w strukturę internetu rzeczy
Potencjał IoT
Urządzenia domowe to tylko jedno z zastosowań internetu rzeczy. Coraz częściej innowacyjne firmy sięgają po tę technologię w procesach produkcyjnych, zarządzaniu i podejmowaniu decyzji. Transport i logistyka to naturalnie branże z dużym potencjałem. Inteligentnych rozwiązań potrzebuje też ochrona zdrowia, sektor finansowy, sprzedaż i marketing.
Na przykład dzięki zastosowaniu IoT w serwerowniach lub produkcji przemysłowej, gdzie linie produkcyjne wymagają stałego dozoru i serwisowania, określamy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, identyfikujemy anomalie w pracy sprzętu albo optymalizujemy jego wykorzystanie. Przekłada się to na właściwy dobór ekip serwisowych i zabezpieczenie zaplecza części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Oszczędności są gigantyczne.
Opaski, które monitorują na bieżąco parametry życiowe seniorów, moduły kontrolujące sposób i prędkość jazdy kierowców na potrzeby odpowiedniej kalkulacji polisy ubezpieczeniowej już teraz z powodzeniem funkcjonują na naszym rynku.
W rozwoju IoT uczestniczą nie tylko giganci z branży technologicznych, ale również start-upy, drobni przedsiębiorcy, a nawet hobbiści. Rozwój IoT wymusiły też otwarte rozwiązania oparte na mikrokontrolerach, takie jak Arduino, i platforma raspberry Pi oparta na Linuxie. Pozwalają zbudować własne urządzenie naszpikowane czujnikami i podłączyć je do sieci bez specjalistycznej wiedzy w zakresie elektroniki. Prawdziwym hitem wśród domorosłych twórców jest tani i powszechnie dostępny moduł ESP8266, tj. mikrokontroler z dostępem do wi-fi.
Internet rzeczy to góra lodowa. Możemy sobie wyobrazić, że obecnie widzimy tylko 5% zastosowań, pozostała część czeka na odkrycie. Na pewno technologia będzie się rozwijać bardzo dynamicznie. Na lata 2020-2022 przewidujemy największy rozwój IoT. Naturalną tendencją będzie skoncentrowanie jak największych zasobów badawczych, naukowych i finansowych na tym obszarze. W kolejnej perspektywie finansowej warto uwzględnić ten trend. Trzeba również zadbać, by ta ewolucja branży IT odbyła się z udziałem naszego kraju, bo potencjał jest ogromny.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Internet_rzeczy
https://www.telko.in/ponad-6-urzadzen-podlaczonych-do-sieci-w-gospodarstwie-domowym
https://www.spidersweb.pl/2016/10/dlaczego-swiatlowod.html
Autor: Marcin Rogalski