NAZWA BENEFICJENTA:
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy
PARTNER/PARTNERZY:
-
DATA PODPISANIA UMOWY:
2022-03-29
OKRES REALIZACJI UMOWY:
od 2022-05-01 do 2023-09-30
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA:
25 732 875,00 zł
CEL:
Realizacja projektu ma na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa poprzez wzmocnienie technicznego i kompetencyjnego potencjału do zapobiegania i reagowania na incydenty, poprzez:
- zwiększenie liczby podmiotów KSC podłączonych do S46, co z jednej strony pozwoli na podniesienie jakości danych przetwarzanych w S46, a z drugiej strony poszerzy wymianę informacji na temat cyberbezpieczeństwa
- rozbudowę S46 o elementy związane z bezpieczeństwem jego działania, zapewnieniem stabilnej platformy operacyjnej dla zwiększonego systemu, rozszerzeniem narzędzi zarządzania systemem oraz wzbogaceniem o dodatkowe centrum przetwarzania danych, zapewniającego sprawne funkcjonowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.
Projekt zakłada podłączanie do S46 i szkolenie z jego używania dla jednostek JST, RCB, a także operatorów usług kluczowych. Efektami projektu będzie możliwość pracy z użyciem S46 wybranych podmiotów KSC oraz rozbudowana platforma systemu S46.
Pod pojęciem systemu S46 rozumie się system teleinformatyczny wymieniony w art. 46 ust. 1 Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), wspierający działania podmiotów wymienionych w tej Ustawie.
|
Produkty:
- zainstalowane i uruchomione systemy brzegowe Systemu S46 w lokalizacjach podłączanych podmiotów
- przeprowadzone szkolenia dla użytkowników
- zakupione oraz udostępnione zainteresowanym instytucjom materiały promocyjne i szkoleniowe
- zmodernizowany System S46 (zakupiona i uruchomiona infrastruktura oraz oprogramowanie).
|
KORZYŚCI:
- skuteczniejsze przeciwdziałanie cyberzagrożeniom, których skutki są szczególnie dotkliwe w przypadku ograniczeń związanych z pandemią
- zwiększenie świadomości sytuacyjnej podłączanego podmiotu oraz umożliwienie monitorowania ryzyk wiążących się z działaniem w cyberprzestrzeni
- zgłaszanie incydentów przez JST do zespołów reagowania na incydenty komputerowe na poziomie krajowym w czasie rzeczywistym.
|
GRUPY DOCELOWE:
- jednostki samorządu terytorialnego i jednostki im podległe (Urzędy Marszałkowskie, JST zarządzające większymi miastami, spółki wodno-kanalizacyjne itp.)
- urzędy współpracujące przy zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem JST, a także uczestniczące w zintegrowanym systemie zarządzania kryzysowego (Urzędy Wojewódzkie, RCB)
- większe szpitale oraz operatorzy usług kluczowych.
|