W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System Powiadamiania o Wprowadzeniu do Obrotu Żywności Prozdrowotnej (SPOŻ)

NAZWA BENEFICJENTA: 

Główny Inspektorat Sanitarny

 

PARTNER/PARTNERZY:

-

 

DATA PODPISANIA UMOWY: 

2020-07-15

 

OKRES REALIZACJI UMOWY: 

od 2020-07-15 do 2023-12-31

 

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 

12 650 770,08 zł

 

CEL:

Przedmiotowy projekt jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby zarówno po stronie obywateli korzystających z zasobów Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przedsiębiorców będących klientami Państwowej Inspekcji Sanitarnej jak również własnych potrzeb Inspekcji. Projekt będzie przedsięwzięciem o charakterze centralnym, skierowanym do wielu zainteresowanych. Żywność prozdrowotna, która objęta jest obowiązkiem powiadamiania cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów. Obecnie wykorzystywany, model powiadamiania ze względu na lawinowy wzrost liczby powiadomień o pierwszym wprowadzeniu do obrotu tych produktów stał się niewydajny. Spośród ok. 82000 powiadomień przesłanych do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) ok. 41000 zostało do tej pory poddane analizie. Niestety część produktów, wprowadzanych do obrotu nie spełnia kryteriów stawianych środkom spożywczym. Rozpoczęcie działalności na rynku suplementów diety jest stosunkowo proste i niektórzy z przedsiębiorców, nieświadomi wszystkich obowiązujących przepisów wprowadzają do obrotu produkty niezgodne z obowiązującym prawem żywnościowym, narażają się na utratę wizerunku, sankcje administracyjne a nawet karne. Zdarza się, że do obrotu wprowadzana jest nowa żywność lub produkty, które powinny być wprowadzane jako produkty lecznicze. Sprowadzane z zagranicy produkty zawierają w swoim składzie niedopuszczone w UE formy chemiczne witamin lub składników mineralnych. Zdarza się też, że produkt zawiera składniki zakazane w żywności. Sytuacjom takim zapobiegać ma system powiadamiania. Wprowadzone w ramach projektu e-usługi znacząco skrócą czas szczegółowej analizy powiadomień składanych do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także ułatwią korzystanie z danych jakie udostępniane są przez ten organ.

 

USŁUGI:

  • powiadamianie o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej.

 

KORZYŚCI:

  • oszczędność czasu rozpatrywania powiadomienia
  • zmniejszenie ryzyka wprowadzenia do obrotu produktu niespełniającego wymagań prawa i związanych z tym konsekwencji
  • ułatwienie działalności eksportowej
  • usprawnienie wymiany informacji z organami PIS nadzorującymi przedsiębiorcę
  • skrócenie czasu postępowań wyjaśniających
  • możliwość sprawdzenia składu i bezpieczeństwa żywności objętej obowiązkiem powiadamiania
  • zwiększenia bezpieczeństwa żywności
  • skrócenie czasu i automatyzacja weryfikacji powiadomień
  • usprawnienie wymiany informacji pomiędzy organami PIS.

 

GRUPY DOCELOWE:

  • przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym
  • konsumenci, pracownicy podmiotów rynku spożywczego i inni
  • pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"194","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"katalog projektów i usług","value":"katalog projektów i usług"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}