W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasada trwałości projektu realizowanego ze środków unijnych

 

Zachowanie trwałości stanowi niezwykle istotny element każdego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Trwałość odnosi się do projektów obejmujących inwestycję w infrastrukturę lub do inwestycji produkcyjnych. Konkretna inwestycja w infrastrukturę lub produkcję powinna wywrzeć trwały efekt, istniejący przez pewien z góry założony okres. Powinna zapewnić trwałe i pozytywne zmiany w gospodarce.

Jakie obowiązki należy spełnić po zakończeniu projektu w zakresie utrzymania trwałości oraz jakie mogą być konsekwencje popełnienia zaniedbań w tym zakresie?

Okres trwałości projektu to czas, w którym projekt nie może być poddawany znaczącym modyfikacjom. Dotyczy to w szczególności utrzymania celów oraz wskaźników produktu oraz rezultatu określonych we wniosku o dofinansowanie.

Analizując termin „znaczącej modyfikacji” należy odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Czy nastąpiła zmiana charakteru własności elementu infrastruktury? 

albo

Czy nastąpiło zaprzestanie działalności produkcyjnej?

2. Czy ta zmieniona sytuacja wpływa na charakter operacji? 

lub

Czy ta zmieniona sytuacja wpływa na warunki do realizacji operacji?

lub

Czy ta zmieniona sytuacja powoduje uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny?

Zasadnicza modyfikacja występuje jeśli udzielono pozytywnej odpowiedzi na przynajmniej jedno pytanie jednocześnie z części pierwszej  oraz drugiej.

Obowiązek zachowania trwałości dotyczy projektów infrastrukturalnych oraz inwestycyjnych, w których dokonywane są zakupy sprzętu, infrastruktury lub wyposażenia. W ramach II osi POPC dotyczy to również wdrażanych systemów.

Ile wynosi okres trwałości?

Okres trwałości dla projektów współfinansowanych w ramach II osi z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wynosi 5 lat.

Liczony jest od daty ostatniej płatności, która zostanie przekazana przez instytucję udzielającą wsparcia. 

Za datę płatności końcowej uznaje się:

  • w przypadku, gdy środki przekazywane są w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową - datę przelewu na rachunek bankowy beneficjenta,
  • w pozostałych przypadkach – datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.

Naruszenie trwałości

Naruszenie zasady trwałości następuje w sytuacji, gdy w okresie jej obowiązywania wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:

  • zaprzestanie działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar wsparcia programu,
  • nastąpi zmiana własności elementu współfinansowanej infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści, 
  • nastąpi istotna zmiana wpływająca na charakter projektu, jego cele lub warunki realizacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jego pierwotnych założeń.

Naruszeniem zasady trwałości jest również (w przypadku inwestycji w infrastrukturę lub inwestycji produkcyjnych) przeniesienie w okresie 10 lat od daty płatności końcowej działalności produkcyjnej poza obszar UE.

Naruszenie zasady trwałości może oznaczać konieczność zwrotu środków otrzymanych na realizację projektu wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości. 

Przykładowy sposób wyliczenia wartości korekty.

Założenia:

  • wartość środka trwałego względem którego nastąpiło złamanie zasady trwałości - 1 000 000 PLN
  • okres trwałości - 5 lat (od 01.01.2008 r. do 01.01.2013 r.; łączna ilość dni:1827)
  • data kiedy nastąpiło złamanie zasady trwałości - 01.05.2010 r. (łączna ilość dni pozostająca do końca okresu trwałości: 976)

W pierwszej kolejności ustalamy jaki % całości przypada na niezachowany okres trwałości, tj. 976 dni okresu niezachowania trwałość /1827 dni całkowitego okresu trwałości x 100%.

Otrzymujemy (po zaokrągleniu) wynik = 53,43 %

W celu wyliczenia podstawy wymierzanej korekty, należy całkowitą wartość środka trwałego pomnożyć przez otrzymany wskaźnik procentowy: 1 000 000 PLN x 53,43 %= 534 300 PLN

Otrzymaną wartość powiększamy o należną kwotę odsetek wyliczonych w oparciu o obowiązujące przepisy.

Sprawozdawczość

W okresie  trwałości masz obowiązek sporządzania sprawozdań. Na ich podstawie określane będzie, czy została zachowana trwałość projektu.

Instytucja, która udzieliła wsparcia, w okresie trwałości będzie też mogła przeprowadzić kontrolę projektu.

Powinieneś informować instytucję, która udzieliła wsparcia o wszelkich zmianach w obrębie trwałości, w szczególności o:

  • każdej zmianie w przedsiębiorstwie, instytucji mającej wpływ na osiągnięcie lub utrzymanie zadeklarowanych wskaźników rezultatu w projekcie;
  • możliwości odzyskania podatku VAT, w przypadku, gdy był on wydatkiem kwalifikowalnym w projekcie;
  • zmianach powodujących uzyskanie nieuzasadnionej korzyści;
  • zmianie charakteru lub własności projektu albo zaprzestaniu działalności.

 

Autorka: Magdalena Krawczuk

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Czy w ramach trwałości projektu można uwzględnić koszty wynagrodzeń osób oddelegowanych do zapewnienia funkcjonalności projektu?
5. Monitorowanie trwałości projektu
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"107","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","value":"","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"},{"id":"zarządzanie projektem","value":"zarządzanie projektem"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}