W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 osoby oskarżone w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dotacji unijnych oraz w sprawie nieprawidłowości w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej sp. z o.o. w latach 2009-2015

12.04.2023

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego Zarządu w Gdańsku, dotyczącym między innymi wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia dofinansowania z funduszy unijnych oraz w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w latach 2009-2015.

sedzia

Objęto nim łącznie 22 oskarżonych, w tym 11 działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 160 przestępstw. Dotyczą one głównie oszustw jak i usiłowania dokonania oszustw wobec mienia znacznej wartości, prania pieniędzy, popełniania przestępstw skarbowych oraz korupcyjnych.

W wątku dotyczącym nieprawidłowości w Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. aktem oskarżenia objęto byłych członków zarządu w latach 2009-2015  tj.  Prezesa Zarządu oraz Wiceprezesa, zarzucając im m.in. niegospodarność przy prowadzeniu spraw spółki i wyrządzenie spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Zarzuty wyłudzenia dotacji w kwocie 11 milionów złotych oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych dotacji o wartości 112 milionów złotych

Zarzuty wobec członków grupy przestępczej i osób z nimi powiązanych, dotyczą wyłudzenia  przez 2 spółki mające siedzibę w zarządzanym przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o. Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym trzech dotacji (w tym dwóch w związku z działalnością grupy) w łącznej kwocie 11 milionów złotych oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych dotacji w łącznej kwocie 112 milionów złotych, ze środków pochodzących z funduszy unijnych – Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i innych.

Mechanizm działania

Jak ustalono w śledztwie, oskarżeni w latach 2009-2016, we wnioskach o dofinansowanie ze środków unijnych,  podawali nierzetelne dane w zakresie kondycji finansowej spółek ubiegających się o dotacje, a także fałszywe informacje o współuczestnikach realizacji projektów.

W celu realizacji przestępczego procederu, podejrzani zakładali fikcyjne podmioty gospodarcze działające w tzw. branży nowych technologii, przygotowywali nierzetelne, stwierdzające nieprawdę dokumenty, zwielokrotniali - w sposób nie znajdujący żadnego uzasadnienia - wartość przedmiotu projektu, następnie pozorowali ich realizację wykorzystując do tego podmioty często utworzone jedynie dla upozorowania prawdziwości realizacji projektu, de facto powiązane personalnie z podejrzanymi. Sporządzali nadto dokumenty stwierdzające nieprawdę, co do przeznaczenia i faktycznego wykorzystania środków, uzyskując w ten sposób wielomilionowe korzyści z pokrzywdzeniem zarówno Skarbu Państwa, jak i budżetu Unii Europejskiej. W ramach rozliczania uzyskanych dotacji dodatkowo podejmowali działania przestępne mające na celu zawyżenie kosztów realizacji projektów.

Zarzut oszustwa na szkodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Zgodnie z zarzutami, członkowie grupy przestępczej dodatkowo dopuścić się mieli przestępstwa oszustwa na szkodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o., doprowadzając do szkody w jej mieniu o wartości powyżej 4 milionów złotych. Usiłowali także dokonać wyłudzenia kredytów inwestycyjnych na szkodę dwóch banków, na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych.

Pranie brudnych pieniędzy

Oskarżonym  zarzucono także podejmowanie działań mających na celu ukrycie źródła pochodzenia środków finansowych pochodzących z popełnionych przestępstw m.in. poprzez przesyłanie środków pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi.

Zarzuty za nierzetelną opinię

Na podstawie zgromadzonych dowodów zarzucono nadto dwóm osobom, pracownikom naukowym jednej z trójmiejskich uczelni, przyjęcie od członków grupy przestępczej, korzyści majątkowej w kwocie 4 tysięcy złotych. Korzyść została wręczona w zamian za złożenie podpisów pod korzystną dla sprawców, nieodzwierciedlającą rzeczywistego stanu rzeczy, opinią naukową, która miała wykazać, w postępowaniu kontrolnym prowadzonym w zakresie jednego z projektów, prawidłowość wydatkowania środków uzyskanych z dotacji.  

Zarzuty niegospodarności wobec byłych, w latach 2009-2015, członków zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił nadto na postawienie w stan oskarżenia dwóch byłych członków zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o., tj. Prezes Zarządu i Wiceprezesa pełniących  te funkcje w latach 2009-2015.

Zarzucono im, iż  nie dopełnili ciążących  na nich obowiązków w zakresie dbania o sprawy majątkowe spółki, czym dopuścili do wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w mieniu zarządzanego przez nich podmiotu, w łącznej wysokości ponad 6 milionów złotych oraz sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie ponad 25 milionów złotych.

Jak ustalono w śledztwie, oskarżeni między innymi nie dopełnili obowiązków i dopuścili do zawarcia umowy na dostawę i montaż specjalistycznego systemu komputerowego po cenie rażąco wyższej niż jego rzeczywista wartość. Wyrządzili tym spółce szkody majątkowe w wielkich rozmiarach, w wysokości przekraczającej 3,5 miliona złotych.

Niegospodarność członków zarządu związana była z niestosowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, w sytuacjach gdy tego wymagały przepisy prawne, a także z zawieraniem kontraktów bez ekonomicznego uzasadnienia.

Nieprawidłowa kontrola

Aktem oskarżenia objęto także urzędnika samorządowego, któremu zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, w związku z prowadzoną przez Urząd Marszałkowski kontrolą związaną z dofinansowaniem zakupu wyposażenia Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zarządzanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o., poprzez bezprawną zmianę treści informacji pokontrolnej na korzystną dla zarządu tej spółki.   

Obszerne i wielowątkowe śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcjonariuszy CBA Zarządu w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego przez prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, z udziałem funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Zarządu w Gdańsku, wielowątkowego, obszernego i skomplikowanego śledztwa. W jego toku przeprowadzono kilkaset przesłuchań podejrzanych, ponad 500 przesłuchań świadków oraz kilkanaście przesłuchań biegłych i specjalistów. W sprawie dokonano ponad 100 przeszukań uzyskując w ten sposób między innymi ponad dwieście nośników danych informatycznych. Przeprowadzono ponad 2,5 tysiąca czynności oględzin zatrzymanych przedmiotów i uzyskanych dokumentów. Pozyskano także liczne informacji od różnego rodzaju podmiotów i kilkadziesiąt informacji o rachunkach bankowych. Pozyskano nadto około 100 opinii biegłych różnych specjalności i kilkadziesiąt analiz kryminalnych. Realizowano również czynności w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Akta sprawy liczą prawie 500 tomów oraz kilkadziesiąt załączników, w tym elektroniczne nośniki danych.

Surowe zagrożenie karne

Kierującemu grupą oraz członkom grupy przestępczej, zarzucono popełnienie przestępstw kwalifikowanych między innymi z artykułu 258 § 1 i 3 kk, 286 § 1 Kodeksu karnego w związku z artykułem 294 § 1 Kodeksu karnego i artykułu 299 § 1, 5 i 6 Kodeksu karnego – za czyny te grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Podobna odpowiedzialność grozi byłym członkom zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i urzędnikowi samorządowemu – w związku z zakwalifikowaniem ich czynów z artykułu 296 § 1 i 3 Kodeksu karnego i z artykułu 231 § 2 Kodeksu karnego.

W sprawie wobec 4 podejrzanych,  w tym kierującego grupa przestępczą, stosowany był środek  zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych oskarżonych stosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci  wysokich poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się z podejrzanymi.

Wielomilionowe zabezpieczenia majątkowe      

Na poczet przyszłych kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych, w tym  pieniędzy w kwocie prawie 260 tysięcy złotych i wartościowych przedmiotów.

Tytułem zabezpieczenia zajęto również należące do podejrzanych udziały w spółkach prawa handlowego w łącznej ilości 1711 i łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych. Ustanowiono nadto hipoteki na 16 nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości prawie 3,5 miliona złotych.

W sprawie zastosowano również konfiskatę rozszerzoną. Ustanowiono zakaz zbywania i obciążania mienia należącego do członków rodziny podejrzanych w postaci prawa własności 8 nieruchomości o łącznej wartości ponad 4,5 miliona złotych.

 

rzecznik prasowy

           

{"register":{"columns":[]}}