W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

44 podejrzanych w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dotacji unijnych o wartości ponad 44 milionów złotych

15.10.2021

W prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku śledztwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowania pochodzącego ze środków unijnych oraz dotacji celowej z budżetu krajowego, przedstawiano zarzuty kolejnym podejrzanym.

Temida 2

Łącznie w sprawie tej zarzuty kierowania i udziału w zorganizowani grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w kwocie ponad 44 milionów złotych, prania pieniędzy, posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach usłyszało 44 podejrzanych.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia dotacji w wysokości 27 milionów złotych

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku dotyczy procederu wyłudzania w latach 2013-2016 dofinansowania unijnego do realizacji projektów w ramach prowadzonego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W czerwcu 2019 roku zatrzymano 18 podejrzanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w łącznej kwocie ponad 27 milinów złotych. Podmiotem, który ubiegał się i w konsekwencji uzyskał dofinasowanie była spółka prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadząca działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli.

Zatrzymanym przedstawiono wówczas zarzuty kierowania bądź udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 27 milinów złotych oraz „prania pieniędzy”.

Nowe wątki i zatrzymania w śledztwie

W wyniku dalszych, intensywnych i zakrojonych na szeroką skalę czynności śledczych, ustalano kolejne spółki i osoby zamieszane w proceder wyłudzania dotacji. Zarzuty przedstawiono kolejnym 26 osobom.

Wyłudzenie dotacji w wysokości 17 milionów złotych

Jeden z badanych wątków śledztwa dotyczył kolejnego wyłudzenia dofinansowania do projektu w wysokości ponad 17 milionów złotych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz dotacji celowej z budżetu krajowego. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Oś priorytetowa 4 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.

Beneficjentem dofinasowana była spółka prawa handlowego z siedzibą w Poznaniu, również prowadząca działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli.

W tym zakresie, tylko w ostatnim czasie, we wrześniu i październiku 2021 roku, zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 17 milionów złotych, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się  poświadczającymi nieprawdę dokumentami usłyszały kolejne 3 osoby -  pracownicy spółki z Poznania, która świadczyła usługi doradcze z zakresu uzyskiwania dofinansowania unijnego. 

Mechanizm działania

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, w składanych wnioskach o dofinasowanie podawane były nierzetelne i nieprawdziwe informacje, mające istotny wpływ na decyzje o przyznaniu dotacji unijnych, dotyczące między innymi struktury organizacyjnej i własnościowej spółek. W przedstawianej dokumentacji znacząco zawyżano także ceny środków trwałych, których zakup miał być dofinansowany w ramach dotacji.

Przestępczy proceder kontynuowany był także na etapie rozliczenia uzyskanego dofinansowania. Sprawcy przedkładali nieprawdziwe dokumenty dotyczące poniesienia wyższych wydatków niż w rzeczywistości, w tym nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT.

Zagrożenie surowymi  karami 

Aktualnie śledztwo prowadzone jest przeciwko 44 podejrzanym. Wartość wyłudzonych dotacji to ponad 44 miliony złotych. 

Podejrzani to zarówno organizatorzy całego procederu faktycznie zajmujący się prowadzeniem działalności gospodarczej spółki będącej beneficjentem dotacji jak i osoby z zarządu tych spółek, a także osoby zajmujące się dokumentowaniem pozornych postępowań ofertowych oraz przedstawiciele podmiotów z branży meblarskiej, które odpowiadały za zapytanie ofertowe.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ponad 18 milionów złotych.

{"register":{"columns":[]}}