Akt oskarżenia przeciwko 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem papierosów i popełnianiem przestępstw karnoskarbowych
12.10.2021
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 11 podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych a także popełnianiem przestępstw karnoskarbowych.
Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i likwidacja nielegalnej fabryki papierosów
Akt oskarżenia jest wynikiem śledztwa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzonego wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Kujawsko Pomorskiego Urzędu Celno Skarbowego w Toruniu.
W jego toku, w października 2020 roku przeprowadzono akcję służb CBŚP oraz Prokuratury, która doprowadziła do likwidacji nielegalnej fabryki papierosów zlokalizowanej na terenie województwa łódzkiego.
Wewnątrz fabryki funkcjonariusze odkryli profesjonalną linię technologiczną służącą do produkcji papierosów pozwalającą na produkcję do 1000 papierosów na minutę. Ujawniono także kilkaset worków z odpadami produkcyjnymi oraz komponenty niezbędne do produkcji papierosów w tym owijki filtrowe, klej papierosowy i bibułę. W osobnym pomieszczeniu ujawniono 458 kartonów zbiorczych zawierających papierosy. Po przeliczeniu ustalono, że na terenie nielegalnej fabryki znajdowało się łącznie ponad 1.800.000 sztuk papierosów.
Zatrzymania i areszty dla podejrzanych
Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali 7 osób: dwóch obywateli Polski, którzy organizowali produkcję i nadzorowali linię produkcyjną oraz pięciu obywateli Białorusi, którzy obsługiwali linię produkcyjną.
Z ustaleń śledztwa wynika, iż obywatele Białorusi przybyli do Polski wyłącznie w celu podjęcia pracy na terenie nielegalnej fabryki papierosów, a ich przyjazd został zorganizowany przez osobę zarządzającą nielegalną fabryką.
W wyniku dalszych czynności ustalono i zatrzymano kolejne 4 osoby, obywateli Polski, którzy brali udział w procederze nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych.
Straty Skarbu Państwa - ponad 59 milionów złotych uszczuplenia należności publicznoprawnych
W toku prowadzonego postępowania ustalono, iż w okresie funkcjonowania nielegalnej fabryki tj. od lutego do października 2020 roku, wyprodukowano w niej łącznie prawie 53 miliony sztuk papierosów. Doprowadziło to uszczuplenia należności publicznoprawnych wielkiej wartości z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 59.729,647,00 złotych
Surowe kary dla oskarżonych
Wobec 9 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Za zarzucane oskarżonym przestępstwa kierowania grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Przestępstwa z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a także przestępstwa karnoskarbowe zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz karą grzywny w wymiarze do 1080 stawek dziennych przy określeniu jednej stawki na kwotę do 1.040.000 złotych.