W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko 18 członkom grupy przestępczej zajmującej się przemytem i nielegalnym wytwarzaniem papierosów

18.01.2023

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem oraz nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych, a także popełnieniem przestępstw karnoskarbowych.

Temida 2

83 zarzuty aktu oskarżenia  

18 oskarżonym w tej sprawie przestawiono łącznie  83 zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania przestępstw związanych z przemytem oraz produkcją wyrobów tytoniowych, z ustawy Prawo własności przemysłowej, a także podrabiania dokumentów, posługiwania się nimi oraz popełniania przestępstw karnoskarbowych i prania pieniędzy.

Wielowątkowe śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem wielowątkowego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzonego wspólnie z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, dotyczącego funkcjonowania międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się sprowadzaniem na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy i haszyszu pochodzących z państw Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

W nielegalnych fabrykach wyprodukowali ponad 20 mln sztuk podrabianych papierosów o wartości 17 mln

Członkowie grupy zajmowali się również przemytem oraz produkcją podrabianych papierosów.

W toku śledztwa, z zakresie tego wątku, w jednej z miejscowości powiatu żuromińskiego funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali należącą do grupy nielegalną fabrykę produkującą papierosy bez polskich znaków akcyzy. Na miejscu ujawniono profesjonalną linię produkcyjną oraz kompletną i sprawną linię do pakowania papierosów w paczki i pakiety. Zamontowane było również wyposażenie, które pozwalało na utrzymanie właściwych parametrów w pomieszczeniu produkcyjnym w zakresie temperatury i wilgotności powietrza. Zdolność produkcyjna zabezpieczonej linii produkcyjnej wynosiła 1800-2000 papierosów na minutę, czyli 90-100 paczek papierosów na minutę.

 Na miejscu ujawniono również komponenty do produkcji wyrobów tytoniowych, a nadto papierosy bez polskich znaków w ilości 9.480 sztuk oraz susz tytoniowy w łącznej ilości 11.880 kg, z którego można wyprodukować 11.880.000 sztuk papierosów.

W toku śledztwa potwierdzono, że rozbita grupa przestępcza prowadziła nielegalną produkcję papierosów w okresie od 2015 roku do marca 2017 roku, przy czym w pierwszym okresie fabryka znajdowała się w okolicach Łomianek.

Łącznie w nielegalnych fabrykach prowadzonych przez grupę wyprodukowano 20.400.000 sztuk papierosów, co spowodowało uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w kwocie 17 milionów złotych.

Przemycili ponad 30 milionów sztuk papierosów – szkody Skarbu Państwa na kwotę ponad 26 milionów złotych.

W śledztwie ustalono także, że w okresie poprzedzającym rozpoczęcie produkcji papierosów, oskarżeni członkowie grupy użytkowali znajdujący się na terenie  Warszawy magazyn. Przechowywano w nim, z zamiarem dokonania ich obrotu, nabyte i przewiezione wbrew przepisom ustawy na terytorium Polski papierosy oznaczone podrobionymi znakami towarowymi oraz tytoń nie posiadający oznaczeń polskimi znakami skarbowymi akcyzy. Nielegalne papierosy i tytoń przewożone były następnie przez członków grupy do innych krajów Europy, w tym do Hiszpanii, w specjalnie przygotowanych pojazdach ciężarowych.

Według ustaleń śledztwa, grupa nabyła i przechowywała celem późniejszego dokonania obrotu, łącznie ponad 30 milionów sztuk papierosów różnych marek oraz prawie 6.000 kg tytoniu do fajek wodnych. W wyniku tego przestępczego procederu doszło  do uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości  - w kwocie łącznej ponad 26 milionów złotych.

Prawie 10 milionów złotych zabezpieczenia majątkowego

Na poczet przyszłych kar o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył należące do oskarżonych mienie w postaci środków pieniężnych -  w tym w walucie obcej, wartościowych przedmiotów oraz poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach. Łączna wysokość dokonanych zabezpieczeń to prawie 10 milionów złotych.  

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz wielomilionową karą grzywną.

W toku śledztwa wobec 13 oskarżonych stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

 

rzecznik prasowy

{"register":{"columns":[]}}