W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej nielegalnie gry hazardowe

27.04.2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się urządzaniem w okresie od kwietnia 2017 roku do 13 listopada 2019 roku, w lokalach położonych w Gdańsk, Malborku, Sztumie i Pruszczu Gdańskim, gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Z przestępstw tych podejrzani uzyskali korzyść majątkową w kwocie co najmniej 10.310.000 złotych.

Baner akt oskarżenia. W tle młotek.

 

Zorganizowana grupa przestępcza

Aktem oskarżenia objęto 14 osób, głównie  mieszkańców Trójmiasta.

Trzem oskarżonym zarzucono kierowanie grupą przestępczą oraz popełnienie przestępstw polegających na urządzaniu gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowanych z art. 107 § 1 i 3 kks.

Pozostałym oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzanie gier na automatach oraz udzielenie pomocy w popełnieniu przestępstwa polegającego na urządzaniu gier na automatach.

 

Mechanizm działania sprawców

Działająca grupa przestępcza miała charakter wysoce zorganizowany. Poszczególni jej członkowie pełnili role „kierowników lokali” zajmujących się organizowaniem funkcjonowania lokali z automatami, zatrudnianiem i dyscyplinowaniem pracowników, regulowaniem opłat. Kolejne osoby pełniły rolę tzw. „rozliczeniowców” – zajmowały się codziennym opróżnianiem automatów z pieniędzy. Następna grupa składała się z osób dowożących automaty do gier w wypadku ich zatrzymania podczas kontroli służb celno- skarbowych.  W strukturę grupy wchodziły również osoby zajmujące się dowozem pieniędzy w wypadku konieczności uzupełnienia tzw. „depozytu” czyli pieniędzy przeznaczonych na wypłaty dla graczy korzystających z automatów.

W celu ukrycia prowadzonego procederu umowy najmu lokali zawierane były na tzw. „słupów”, zaś pracownicy lokali instruowani byli o tym, iż w razie kontroli służb celno- skarbowych mają twierdzić, że w lokalu pracują pierwszy dzień zajmując się wyłącznie pracami porządkowymi.

 

Zabezpieczenia majątkowe  

W związku z prowadzonym śledztwem, w toku przeszukań lokali użytkowanych przez sprawców zabezpieczono ponad 320 automatów do gier, telefony, sejfy, urządzenia do monitoringu, a także pieniądze w gotówce w kwocie ponad 190.000 złotych.

Zastosowano także zabezpieczenia majątkowe na ruchomościach i nieruchomościach o wartości ponad 1.000.000 złotych.

 

Surowe kary dla oskarżonych

Wobec 3 oskarżonych kierujących grupą stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucane oskarżonym przestępstwa kierowania grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.  

Urządzanie gier na automatach określone w art. 107 § 1 i 3 kks zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz jednocześnie karą grzywny w wymiarze do 720 stawek dziennych przy określeniu jednej stawki na kwotę do 840.000 złotych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}