Akt oskarżenia przeciwko trzynastu osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem i międzynarodowym obrotem kokainą i opium
07.05.2024
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia kończący śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się w okresie od lutego 2016 r. do grudnia 2019 roku, przemytem i międzynarodowym obrotem kokainą i opium.
Grupa działała na terenie Gdyni, Poznania i innych miejsc w Polsce, a także na terenie Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Gruzji, Iranu, Kanady, Azerbejdżanu i innych krajów. Dwunastu mężczyzn i jedna kobieta w wieku od 30 do 75 lat, zostali oskarżeni o popełnienie łącznie 79 przestępstw. Ośmioro spośród oskarżonych to Polacy, czterej to Kolumbijczycy, a jeden jest Irańczykiem.
Zarzuty aktu oskarżenia obejmują import do Polski ponad 2 ton kokainy, eksport z Polski do Niemiec ponad 166 kg kokainy, a także przewiezienie z Holandii do Wielkiej Brytanii 40 kg opium oraz przywiezienie do Polski i wywiezienie do Kanady i Wielkiej Brytanii, kolejnych 40 kg opium.
Na terenie Polski zabezpieczono około 1800 kg kokainy. W wyniku międzynarodowej współpracy Policji i Krajowej Administracji Skarbowej, na terenie Niemiec zabezpieczono niemal 20 kilogramów opium, a na terenie Azerbejdżanu ponad 40 kilogramów opium.
Ustalenia śledztwa
W dniu 8 listopada 2019 r. do portu w Gdyni dotarł ładunek 40 ton substancji opisanej jako „Calcium Carbonate” (węglan wapnia). To popularna, legalna substancja, potocznie określana, jako kreda, produkowana także w Polsce, mająca szerokie zastosowanie w rolnictwie, w budownictwie, w gastronomii, w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, papierniczym i innych. Z listu przewozowego wynikało, że nadawcą towaru jest spółka kolumbijska, z siedzibą w Apartadó, a odbiorcą polska spółka, z siedzibą w Poznaniu. Towar był zapakowany w dwóch kontenerach, w 1600 workach, po 25 kg każdy – łącznie 40 ton. Portem wyjścia był port Santa Marta w Kolumbii, a portem wejścia port w Gdyni.
Podejrzenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji wzbudził import z Kolumbii do Polski zwykłej kredy, produkowanej w zarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiednich, a także fakt, że po rozładunku statku kontenery zostały odstawione na skład celny i przez dłuższy czas nikt się po nie zgłosił. Dopiero pod koniec listopada 2019 r. kontenery zostały podjęte i przewiezione do niewielkiej miejscowości w pobliżu Poznania.
W dniu 4 grudnia 2019 r., funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku, realizując czynności służbowe w miejscu składowania towaru, ujawnili, że importowany węglan wapnia (kreda) jest poddawany obróbce chemicznej, w wynajętym w tym celu budynku. Wówczas, w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli towar i zatrzymali łącznie siedmiu mężczyzn: dwóch Polaków, czterech Kolumbijczyków i Irańczyka. Przed rozpoczęciem czynności konieczna była wentylacja pomieszczeń przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ stężenie chemiczne niebezpiecznych substancji chemicznych było tak wysokie, że nie było możliwe bezpieczne przebywanie ludzi w tym miejscu.
W budynku i na terenie nieruchomości funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli około 10 kilogramów sproszkowanej kokainy (83% czystości), ukrytej w tubie głośnikowej, substancje płynne, z których wyodrębniono około 16 kilogramów kokainy (83% czystości), a ponadto znaczne ilości odczynników chemicznych, między innymi takich jak: „kwas siarkowy”, „kwas chlorowodorowy”, „kwas solny”, „nHeksan”, „metyloetylkoketon”, „octan etylu”, „woda amoniakalna”, „soda kaustyczna” i inne.
Zabezpieczono również urządzenia i przedmioty, które w zestawie z ujawnionymi substancjami chemicznymi stanowiły kompletną linię technologiczną do procesu oczyszczania, suszenia, przetwarzania, formowania w prostopadłościenne bloki (brykietowanie), ważenia i pakowania gotowego produktu – chlorowodorku kokainy.
W miejscu zamieszkania jednego z organizatorów przedsięwzięcia, na terenie Niemiec, zabezpieczono dokumenty transportowe dotyczące towaru zarekwirowanego w Polsce.
Dalsze ustalenia śledztwa wykazały, że oskarżeni sprowadzili z Kolumbii do Polski wyżej opisany ładunek węglanu wapnia, przy czym w 74 workach spośród wszystkich 1600 importowanych, o łącznej masie 1.787,67 kg, biegli ujawnili kokainę.
Zatrzymania i areszty dla sprawców
Dzięki bardzo dobrej współpracy Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z funkcjonariuszami Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku ustalono tożsamość osób uczestniczących w realizacji przestępstw objętych aktem oskarżenia, a dzięki międzynarodowej współpracy, było możliwe realizowanie czynności na terenie innych państw.
W toku śledztwa ustalono, że już wcześniej, w okresie od lutego 2016 r., oskarżeni wytworzyli w Polsce 166 kg kokainy, poprzez jej wyodrębnienie z mieszanin z innymi substancjami. Kokaina ta w całości została wywieziona do Niemiec.
Ustalono również, że członkowie grupy przewieźli bezpośrednio z Holandii do Wielkiej Brytanii 40 kg opium, a także przywieźli do Polski i następnie wyeksportowali z Polski do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.
Oskarżonym przedstawiono zarzuty przemytu znacznej ilości środków odurzających, międzynarodowego obrotu znaczną ilością środków odurzających, wytwarzania kokainy poprzez jej chemiczne wyodrębnianie z mieszaniny z węglanem wapnia, i inne. Ośmiu oskarżonych odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
W toku śledztwa wobec jedenastu osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, przy czym wobec pięciu oskarżonych tymczasowe aresztowanie nadal jest stosowane. Wobec pozostałych oskarżonych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju.
Zagrożenie surowymi karami
Zarzucane oskarżonym czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat (do 20). Ponadto sąd może orzec przepadek zabezpieczonych przedmiotów, nawet jeżeli nie były one własnością oskarżonych oraz od każdego z oskarżonych może orzec nawiązkę na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii, w wysokości do 50 tys. zł.
prok. Mariusz Marciniak – p.o. Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku