W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie prania pieniędzy pochodzących z przestępstw wyłudzenia "na policjanta"

28.09.2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku w dniu 21 września 2021 roku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom zajmującym się wyłudzeniami m.in. metodą „na policjanta” oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Temida 2

Aktem oskarżenia objęto 6  oskarżonych, którym zarzucono popełnienie przestępstw prania pieniędzy pochodzących z wyłudzenia środków od osoby starszej tzw. metodą „na funkcjonariusza CBŚP”  a także pochodzących z oszustwa na szkodę zagranicznej firmy, której podstawiono fałszywy rachunek do zapłaty za usługi świadczone przez kontrahenta.

Dwóm osobom przedstawiono nadto zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.  

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem obszernego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku dotyczącego oszustw w fikcyjnych sklepach internetowych oraz oszustw tzw. metodą „na policjanta”.

Oskarżeni to zarówno osoby zakładające rachunki bankowe, które następnie wykorzystywano do prania pieniędzy, jak też osoby werbujące do udziału  w procederze prania pieniędzy oraz zajmujące się odbiorem środków po ich legalizacji.  

 

Mechanizm przestępczego działania

W toku śledztwa, w zakresie czynów, co do których skierowano akt oskarżenia ustalono, iż środki pochodzące z przestępstwa w pierwszej kolejności transferowane były na rachunki bankowe założone na tzw. słupów, czyli osoby, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej i w zamian za drobną korzyść majątkową zakładały rachunki bankowe, a następnie, całość dokumentów dotyczących tych rachunków, w tym hasła dostępu drogą elektroniczną, przekazywały osobom, które zajmowały się legalizacją środków. Następnie pieniądze przelewane były na rachunek kantoru wymiany walut, gdzie dokonywano ich przewalutowania na euro, po czym poza siedzibą kantoru przekazywano organizatorom procederu prania pieniędzy.

Surowe kary dla podejrzanych

Czyny zarzucone oskarżonym  kwalifikowane są z art.  299 § 1 i 5  kk w zw. z art. 12 § 1 kk i art. 65 § 1 kk oraz z art. 258 § 1 kk.

Za pranie pieniędzy pochodzących z czynów zabronionych  oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wonności. Za popełnienie przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi, iż sprawy z popełniania przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu, zasadzone na ich rzecz kary mogą zostać zwiększone o połowę

 

{"register":{"columns":[]}}