Akt oskarżenia w sprawie wielomilionowych oszustw
10.05.2021
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej szeregu oszustw na szkodę banków, firm leasingowych oraz osób fizycznych. Aktem oskarżenia objęto 18 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 89 zarzutów.
Grupa dokonująca przestępstw
W prowadzonym śledztwie ustalono, że w okresie od 2016 roku do początku 2018 roku na terenie Trójmiasta, Warszawy oraz Torunia działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie pozyskując dane z systemów bankowych zamożnych klientów instytucji bankowych, przy użyciu sfałszowanej dokumentacji dokonywali kradzieży pieniędzy z kont osób pokrzywdzonych przelewając je na tworzone specjalnie w tym celu kolejne rachunki bankowe, a także legalizowali uzyskane w wyniku przestępstwa środki finansowe.
Członkowie grupy podrabiali nadto dokumenty m.in. w postaci dowodów osobistych, praw jazdy, zeznań podatkowych, w celu wykorzystania tych dokumentów do dokonywania oszustw na szkodę m.in. firm leasingowych oraz operatorów telekomunikacyjnych.
Mechanizm działania
Oskarżeni między innymi doprowadzili jeden z banków oraz klientów tego banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w łącznej kwocie nie mniejszej niż 4.519.000 złotych w ten sposób, że po uprzednim wprowadzeniu banku w błąd co do tożsamości posiadacza rachunku bankowego oraz posługując się uprzednio podrobionym dokumentem na dane właściciela rachunku, złożyli oświadczenie o zmianie danych dostępowych do usług bankowości on-line, dzięki czemu uzyskali dostęp do rachunków bankowych prowadzonych przez bank na rzecz klienta, po czym z rachunków tych dokonali przelewu łącznej kwoty 4.519.000 złotych na inny rachunek, a następnie transferowali z niego środki na kolejne rachunki bankowe założone przez osoby współdziałające z grupą.
W celu uwiarygodnienia przed bankiem dokonywanych transferów posługiwali się podrobionymi dokumentami, które miały potwierdzać np. zawarcie umowy spółki cichej lub zawarcie umów pożyczki.
Działając w podobny sposób oskarżeni usiłowali wyłudzić z innego banku środki pieniężne w wysokości 1.370.000 złotych.
Wyłudzali luksusowe pojazdy oraz sprzęt elektroniczny
Podejrzani działając w zorganizowanej grupie przestępczej popełnili również szereg przestępstw na szkodę spółek leasingowych. Wprowadzając firmy w błąd co do tożsamości osoby zawierającej umowę oraz posługując się podrobionymi dokumentami, wyłudzali luksusowe pojazdy o łącznej wartości ponad 1 milion złotych.
Przestępcy działali także na szkodę firm telekomunikacyjnych. Na podstawie podrobionych dokumentów i wprowadzając przedstawicieli w błąd co do tożsamości osób zawierających umowy, wyłudzili usługi telekomunikacyjne oraz wartościowe telefony komórkowe.
Podrabiali dokumenty i prali pieniądze pochodzące z przestępstwa
Członkom grupy zarzucono także popełnienie szeregu przestępstw polegających na podrabianiu dokumentów, którymi następnie posługiwali się przy popełnianiu oszustw.
Na podstawie podrobionych dokumentów oskarżeni wyłudzali także dokumenty z ZUS i Urzędu Skarbowego.
W celu ukrycia środków pochodzących z przestępstwa oskarżeni nakłaniali współoskarżonych do zakładania rachunków bankowych, na które transferowane były wyłudzone środki pieniężne, a także podrabiali dokumenty mające uwiarygodnić przeprowadzane transakcje.
Surowe kary dla podejrzanych
W toku śledztwa wobec 8 podejrzanych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane są z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 270 §1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, z art. 299 § 1 i 5 kk w zb. z art. 270 §1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, art. 258 § 1 kk i inne.
Za ich popełnienie grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności do lat 15.