W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia wobec 6 osób za przemyt heroiny

03.01.2023

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem heroiny. Postępowanie było prowadzane wspólnie z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Objęto nim 6 oskarżonych, którym zarzucono popełnienie łącznie 30 przestępstw

sedzia

Działali w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Iranu do krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą udziału z międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu znacznych ilości narkotyków, a także udzielania i posiadania znacznej ilości środków odurzających. Jeden z oskarżonych podejrzany jest dodatkowo o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Kwalifikowane są z art. 258 § 1 kk,  55 ust. 1 i 3,  58 ust. 1,  59 ust. 1 oraz 62 ustęp 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii;

Czynności śledztwa

W maju 2020 roku, w toku czynności wykonywanych w związku z podejrzeniem przemytu narkotyków z Królestwa Niderlandów do Polski, funkcjonariusze dokonali zatrzymania i przeszukania samochodu marki Mercedes na niderlandzkich numerach. W wyniku przeszukania pojazdu oraz przyczepki ujawniono 15 sztuk worków foliowych z zawartością suszu roślinnego o łącznej wadze 0,5 kilograma, a także środki odurzające w znacznej ilości w postaci amfetaminy i tabletek MDMA.

Kierującemu pojazdem A.W. mieszkańcowi trójmiasta, przedstawiono zarzut dotyczący wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających i zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.   

Dalsze ustalenia śledztwa

W wyniku kolejnych czynności ustalono, że zatrzymany utrzymywał kontakty z osobami narodowości tureckiej, otrzymywał przelewy pieniężne z Holandii, a także powiązany jest z właścicielem spółki z siedzibą w Gdyni zajmującą się sprzedażą hurtową drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Potwierdzono między innymi, że w marcu 2020 roku zatrzymany koordynował transport drogą morską z Dubaju przez Hamburg do Gdyni kontenerów zawierających płyty budowlane. Odbiorcą tych kontenerów miała być przedmiotowa spółka z siedzibą Gdyni.

Przemycili 146 kilogramów heroiny

W związku z tym transportem, funkcjonariusze niemieckiego Celnego Urzędu Śledczego w Hamburgu we współpracy z funkcjonariuszami CBŚP i KAS, na terenie portu w Hamburgu, zabezpieczyli dwa kontenery. Według dokumentów celnych w kontenerach tych znajdować się miały prefabrykaty płyt kartonowo - gipsowych wyprodukowanych w Iranie.  Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że we wnętrzu płyt znajdowało się łącznie ponad 146 kilogramów heroiny o czarnorynkowej hurtowej wartości ponad 13 milionów złotych, a detalicznej nawet ponad 30 milionów złotych.

Ustalenia śledztwa potwierdziły, że zatrzymany podczas przemytu narkotyków w pojeździe marki Mercedes A.W., na zlecenie osób narodowości tureckiej zamieszkałych na terenie Królestwa Niderlandów, zorganizował transport irańskich płyt budowlanych z ukrytą wewnątrz heroiną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do portu w Gdyni. Do organizacji tego transportu zatrudnił osoby zamieszkałe na terytorium Polski, w tym właściciela przedmiotowej spółki z Gdyni.

Zorganizowana grupa przestępcza

Łącznie do sprawy zatrzymano i zarzuty przedstawiono  6 podejrzanym.

Osoby te, oprócz udziału w przemycie heroiny, w różnych konfiguracjach, dokonywały wewnątrzwspólnotowej dostawy narkotyków z Królestwa Niderlandów do Polski, w tym znacznej ilości konopi innych niż włókniste, amfetaminy i tabletek MDMA, a następnie dokonywały dalszego ich  rozprowadzania.   

Surowe kary dla podejrzanych

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa wobec 4 podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

 

{"register":{"columns":[]}}