Akt oskarżenia za oszustwa w fikcyjnych sklepach internetowych
22.06.2023
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami w fikcyjnych sklepach internetowych oraz praniem pieniędzy. Postępowanie było prowadzane wspólnie z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji.
14 oskarżonych, 5500 osób pokrzywdzonych na kwotę 4,3 miliona złotych
Aktem oskarżenia objęto 14 oskarżonych, głównie mieszkańców trójmiasta i okolic.
Zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych i prania pieniędzy pochodzących z tych przestępstw na rachunkach bankowych założonych na tzw. słupy oraz na giełdach kryptowalut.
Oskarżonym zarzucono nadto posiadanie i udzielanie środków odurzających oraz udział w obrocie środkami odurzającymi w znacznej ilości.
Zarzuty dotyczą także posiadania treści pornograficznych, włamania na rachunek bankowy i kradzieży z niego środków, oszustw na szkodę operatorów telefonii komórkowych jak i utrudniania czynności służbowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji.
Oskarżeni dopuścili się przestępstw na szkodę ponad 5500 pokrzywdzonych, a łączna wysokość szkody wyniosła prawie 4,3 miliona złotych.
Za przestępstwa te grozi oskarżonym kara do 10 lat pozbawienia wolności
Działali w zorganizowanej grupie przestępczej
Oskarżeni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami oraz praniem pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.
Oszustw dokonywali za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych oferujących głównie nieistniejący sprzęt elektroniczny i agd.
Pochodzące z przestępstw pieniądze „prali” za pośrednictwem rachunków bankowych założonych na osoby trzecie (tzw. „słupy”), jak i na giełdach kryptowalut.
Osoby, wobec których skierowano akt oskarżenia, to zarówno kierujący grupą, jej uczestnicy jak też i osoby werbujące innych do zakładania rachunków bankowych oraz osoby, które odbierały telefony od pokrzywdzonych i obiecywały realizację składnych zamówień.
Oskarżeni dopuścili się przestępstw na szkodę ponad 5500 pokrzywdzonych a łączna wysokość szkody wyniosła prawie 4,3 miliona złotych.
Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
Akt oskarżenia jest wynikiem obszernego śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wraz z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji
W toku śledztwa materiał dowodowy zebrany został w 1500 tomach. Akt oskarżenia liczył ponad 3500 stron.
W sprawie tej wobec 7 oskarżonych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Przeprowadzone czynności procesowe pozwoliły na zabezpieczenie w toku śledztwa kwoty ponad 920.000 złotych jako dowodów rzeczowych oraz ustanowienie na poczet przyszłych kar zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych w łącznej kwocie prawie 90.000 złotych oraz 60.000 DKK. Zabezpieczono także kryptowaluty na kwotę około 20.000 złotych.
rzecznik prasowy