Kolejny akt oskarżenia w sprawie lichwy mieszkaniowej - wyłudzili nieruchomości o wartości ponad 3 milionów złotych
01.07.2021
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku kolejny już akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową.
Aktem oskarżenia objęto 5 osób, mieszańców województwa pomorskiego.
Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 45 przestępstw na szkodę 31 pokrzywdzonych.
Zarzuty dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 70.000 do 550.000 złotych – łącznie o wartości ponad 3.300.000 złotych.
Oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz podrabianie dokumentów.
Mechanizm przestępczego działania
Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżeni, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wyszukiwali osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone mieszkania własnościowe lub spółdzielcze. Obiecując im spłatę zadłużenia i pomoc w znalezieniu tańszego lokalu, nakłaniali je do zawarcia umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Z ustaleń tych nie wywiązywali się, nie przekazywali także pokrzywdzonym żadnych kwot z tytułu zwartych umów, doprowadzając pokrzywdzonych do utraty nieruchomości.
Nadto oskarżeni, działając wspólnie z innymi osobami podrobili dowód osobisty wyłudzając dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się tak podrobionym dokumentem uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie posługując się wyłudzonym pełnomocnictwem, zamierzali dokonać sprzedaży należącej do pokrzywdzonego nieruchomości, czym usiłowali doprowadzić go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.
Pranie pieniędzy
Oskarżeni podejmowali także czynności związane z fikcyjnym przekazywaniem między sobą wyłudzonych nieruchomości, celem udaremnienia albo znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści w postaci przejętych nieruchomości.
Surowe kary dla podejrzanych
Wobec 3 podejrzanych stosowany jest w sprawie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane są z art. 258 § 1 kk, 286 § 1 kk, art. 270 § 1 kk oraz 299 § 1 i 5 kk – grozi za to kara do 15 lat pozbawienia wolności
Kolejny akt oskarżenia
Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym, czwartym aktem skierowanym w tej sprawie do Sądu.
Na początku 2020 roku Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła 7 osób, w tym 3 notariuszy. Zarzucono im dokonanie 81 przestępstw na szkodę 50 pokrzywdzonych. Łączna wartość utraconych przez pokrzywdzonych nieruchomości wyniosła około 10 milinów złotych.
Kolejny akt oskarżenia, przeciwko 2 osobom skierowano w czerwcu 2020 roku. Podejrzani dokonali oszustw na szkodę 11 osób przy czym wykorzystywali ich przymusowe położenie. Pokrzywdzeni utracili nieruchomości o wartości około 2,5 miliona złotych.
Aktem oskarżenia z grudnia 2020 roku objęto 7 osób, w tym jednego notariusza. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 123 przestępstw na szkodę 79 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości około 10 milionów złotych.
Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
Akty oskarżenia są wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, dotyczącego tzw. „lichwy mieszkaniowej. W jego toku, połączono celem prowadzenia jednego śledztwa, ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Zarzuty usłyszało prawie 40 podejrzanych.
Sposób działania sprawców
Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, grupa przestępcza wyszukiwała osoby w trudnej sytuacji życiowej, które miały zadłużone mieszkania, niespłacone kredyty i były zagrożone egzekucjami komorniczymi.
Podejrzani proponowali im pożyczki udzielane pod zastaw mieszkań i domów, a rzeczywistym celem grupy było przejęcie tych nieruchomości. Wysokość pożyczek wynosiła od tysiąca do 50 tysięcy złotych. Ich konsekwencją była utrata nieruchomości wartych od 80 tysięcy do 600 tysięcy złotych.
Sprawcy oszukiwali także pokrzywdzonych podczas zawieranych umów sprzedaży nieruchomości nie przekazując im wpisanych w aktach notarialnych kwot jak i nie wywiązując się z obietnicy przekazania im innych lokali zastępczych.