W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej nieruchomości

10.01.2022

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku kolejny już akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową.

Temida 2

Aktem oskarżenia objęto 18 oskarżonych, mieszkańców trójmiasta, w tym 6 notariuszy.

Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 145 przestępstw na szkodę 63 pokrzywdzonych.

Działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie nieruchomości o wartości około 6 milionów złotych

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 70.000 złotych do 300.000 złotych – łącznie o wartości prawie 6 milionów złotych.

Oskarżonym zarzucono również działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. 

Sześciu Notariuszy oskarżono o popełnienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,  przestępstw niedopełnienia obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych.

Przestępczy proceder lichwy mieszkaniowej

Jak ustalono, oskarżeni, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wyszukiwali osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone mieszkania. Oferowali im pożyczki pod zastaw mieszkań i domów. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego. W akcie tym zawierano niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia, których skutkiem była utarta przez pokrzywdzonych swoich nieruchomości. Pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżane nawet o połowę.

Wśród oskarżonych znaleźli się również notariusze, którzy do aktów notarialnych wprowadzali niekorzystne i niezrozumiałe dla pokrzywdzonych zapisy, w tym ułatwiające przejęcie nieruchomości. Notariusze nie udzielali też pokrzywdzonym stronom umów niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności notarialnych i ich skutków. Niedopełniali w ten sposób ciążących  na nich na mocy ustawy Prawo o notariacie obowiązków sporządzenia aktu notarialnego w sposób rzetelny

Pranie pieniędzy

Oskarżeni poodejmowali także czynności związane z fikcyjnym przekazywaniem między sobą wyłudzonych nieruchomości, celem udaremnienia albo znacznego utrudnienia  stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści w postaci przejętych nieruchomości.

Surowe kary dla oskarżonych

Czyny zarzucone oskarżonym kwalifikowane są z art. 258 § 1 kk, art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 §1 kk, 299  § 1 i 5 kk, art. 65 §1 kk i inne – grozi za to kara do 15 lat pozbawienia wolności

Oskarżonym notariuszom zarzucono przestępstwa kwalifikowane z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 231 § 2 kk oraz z art. 231 § 2 kk.  Zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, dotyczącego tzw. „lichwy mieszkaniowej.  W jego toku, połączono celem prowadzenia jednego śledztwa, ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących ponad 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków.

W sprawie przesłuchiwani zostali liczni pokrzywdzeni i świadkowie, badane były zapisy ksiąg wieczystych, prowadzono także analizę akt postępowań cywilnych, komorniczych. Zarzuty usłyszało 45 podejrzanych.

Kolejny akt oskarżenia

Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym, piątym aktem skierowanym w tej sprawie do Sądu.

Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko  39 podejrzanym. Zarzucono im popełnienie łącznie ponad 400 przestępstw na szkodę ponad 230 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości o łącznej wartości około 30 milionów złotych.

Pomoc pokrzywdzonym

Niezależnie od prowadzonego śledztwa gdańscy prokuratorzy podejmują działania cywilnoprawne na rzecz osób pokrzywdzonych, które wskutek oszukańczego procederu utraciły swoje nieruchomości. Ich wynikiem są orzeczenia o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości, wyroki stwierdzające nieważność zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto prokuratorzy występują do Sądu z wnioskami o wpis ostrzeżenia do ksiąg wieczystych o toczącym się postępowaniu przygotowawczym, z pozwami o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych.

W Prokuraturach Okręgowych podległych Prokuraturze Regionalnej  w Gdańsku zarejestrowano łącznie ponad 120 spraw cywilnych z ww. kategorii. W znacznej części z nich zapadły już wyroki uwzględniające powództwo prokuratora.

 

{"register":{"columns":[]}}