W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nielegalne „domki Covidowe” – samowola budowlana w Mechelinkach – do rozbiórki

01.07.2024

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku orzekł o oddaleniu skarg inwestora na decyzje Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku. Samowolną, nielegalną zabudowę należy rozebrać na koszt inwestora i przywrócić teren do stanu sprzed rozpoczęcia robót budowlanych.

Baner ważny komunikat. W tle młotek

 

Oświadczenie o rozpoczęciu robót

W sierpniu 2020 r. pełnomocnik inwestora – spółki MS K.(…), powołując się na przepisy ustawy z 02 marca 2020 r. „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”, złożył w Starostwie Powiatowym w Pucku oświadczenie o rozpoczęciu budowy 10 domków dwukondygnacyjnych w Mechelinkach

Składający oświadczenie wykorzystał uproszczoną procedurę administracyjną i nie wystąpił o uzyskanie pozwolenia na budowę, ponieważ twierdził, że domki są budowane w celu przeciwdziałania COVID-19 i będą wykorzystywane jako poszerzenie bazy udzielania świadczeń zdrowotnych i działalności leczniczej, między innymi w celu umożliwienia odbycia kwarantanny osobom do tego zobowiązanym oraz w celu rekonwalescencji ozdrowieńców po chorobie COVID-19. Pełnomocnik spółki MS K.(…) przywołał art. 12 wyżej wskazanej ustawy, o treści: Do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293) oraz ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2020 r. poz. 282), a w przypadku konieczności poszerzenia bazy do udzielania świadczeń zdrowotnych, także przepisów wydanych na podstawie art. 22 ust. 3, 4 i 4a ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

 

Miejsce budowy

Mechelinki, to niewielka nadmorska miejscowość z przystanią rybacką, położona między Gdynią, a Rewą w gminie Kosakowo, powiat pucki. Plac budowy domków znajduje się w bliskim sąsiedztwie rezerwatu Mechelińskie Łąki, w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren budowy jest oznaczony jako obszar zieleni nieuporządkowanej z bezwzględnym zakazem budowy, między innymi z uwagi na szczególne zagrożenie powodziowe.

 

Protesty przeciwko budowie

Przeciwko tej inwestycji protestowali: Wójt Gminy Kosakowo, okoliczni mieszkańcy i ekolodzy. Wójt zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Pucku, że: inwestycja powstaje na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w strefie ochrony konserwatorskiej, w bliskim sąsiedztwie rezerwatu Mechelińskie Łąki oraz Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nie posiada wymaganego pozwolenia na budowę, pozwolenia wodnoprawnego ani innych wymaganych prawem decyzji. Zdaniem Wójta twierdzenie inwestora, że domki w Mechelinkach będą służyć zwalczaniu pandemii koronawirusa, nie zostało racjonalnie uprawdopodobnione, zwłaszcza że przed pandemią ten sam inwestor starał się o pozwolenie na budowę w tym miejscu, jednak z uwagi na przeciwskazania lokalizacyjne, otrzymał decyzję odmowną.

 

Nakaz wstrzymania robót

W lipcu 2021 roku, na wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pucku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pucku wydał nakaz wstrzymania robót. Inwestor odwołał się od tej decyzji do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, a następnie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Nie zważając na obowiązujący nakaz wstrzymania robót, spółka MS K.(…) dokończyła budowę domków. Wiosną 2022 r., spółka informowała w internecie o zakończeniu budowy „ośrodka, który został całkowicie poświęcony ozdrowieńcom z powikłaniami po chorobie”.

 

Nakaz rozbiórki samowolnej zabudowy

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pucku, 10 października 2022 r., wydał dziesięć decyzji (odrębnie dla każdego obiektu) o rozbiórce samowolnej zabudowy – budynków w Mechelinkach, przy ul. Nadmorskiej. Pełnomocnik spółki MS K.(…) złożył odwołania od tych decyzji do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, który decyzjami z 20 października 2023 r., utrzymał w mocy rozstrzygnięcia PINB w Pucku.

W dalszej kolejności pełnomocnik spółki MS K.(…) złożył dziesięć skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. W postępowaniach przed sądem administracyjnym wziął udział Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, uznając że wymaga tego ochrona praworządności i interes społeczny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, z przyczyn formalnych odrzucił trzy skargi pełnomocnika inwestora, spółki MS K.(…). W jednej sprawie postanowienie WSA w Gdańsku o odrzuceniu skargi jest prawomocne i w tym wypadku nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia, a decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pucku o rozbiórce samowoli budowlanej należy wykonać. W sprawach dwóch skarg, pełnomocnik inwestora złożył zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienia o odrzuceniu skarg. W siedmiu wypadkach, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku skierował skargi inwestora na rozprawę, celem ich merytorycznego rozpoznania.

Po rozprawach przeprowadzonych w dniu 26 czerwca 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przychylił się do stanowiska Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i orzekł o oddaleniu wszystkich siedmiu skarg, podtrzymując decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pucku i Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, o konieczności rozbiórki samowolnie wybudowanych obiektów. Wyroki WSA w Gdańsku są nieprawomocne, ponieważ spółce MS K.(…) przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

Odpowiedzialność karna

Wcześniej prezes spółki MS K.(…), Krzysztof H., został oskarżony przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pucku o popełnienie przestępstwa z art. 188 kodeksu karnego, to jest o działalność zagrażającą środowisku, polegającą na wznoszeniu obiektów budowlanych na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych albo w otulinie takiego terenu. 14 września 2023 r., Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał Krzysztofa H. na karę 20 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sąd Okręgowy w Gdańsku nie uwzględnił apelacji obrońcy oskarżonego i wyrokiem z 12 marca 2024 r., utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Wejherowie.

 

prok. Mariusz Marciniak – p.f. Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}