W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedź do tekstu w „Gazecie Wyborczej”, pt.: „Prokurator od sprawy przekopu Mierzei Wiślanej stracił śledztwo. Składa skargę na naruszenie niezależności.”

13.02.2025

komunikat

W odniesieniu do dzisiejszego artykułu w „Gazecie Wyborczej”, pt.: „Prokurator od sprawy przekopu Mierzei Wiślanej stracił śledztwo. Składa skargę na naruszenie niezależności.” (tekst tutaj: Prokurator Remigiusz Signerski składa skargę na naruszenie niezależności. Stracił śledztwo w sprawie przekopu Mierzei), uprzejmie wskazuję, że jedynym powodem zmiany prokuratora referenta w tej sprawie była potrzeba zdynamizowania toku śledztwa i przyspieszenia realizacji koniecznych do wykonania czynności procesowych. 

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości związanych z przekopem Mierzei Wiślanej pozostawało w referacie prokuratora Remigiusza Signerskiego przez ponad 10 miesięcy. Z uwagi na dotychczasowy przebieg tego postępowania, a w szczególności z uwagi na brak właściwej koncentracji czynności procesowych, w dniu 28 stycznia 2025 roku sprawa została przekazana do referatu innego prokuratora, w ramach Wydziału 1 do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Uznano, że postawa dotychczasowego prokuratora referenta nie daje rękojmi należytego prowadzenia tak niezwykle poważnej sprawy gospodarczej.

Przełożeni prokuratora Remigiusza Signerskiego co najmniej od października 2024 roku, w ramach wewnętrznego nadzoru służbowego, zwracali mu uwagę na konieczność wzmożenia tempa pracy. Nie odniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Kontrola akt śledztwa wykonana w dniu 24 stycznia 2025 roku, skłoniła przełożonych do konstatacji, iż metodyka pracy prokuratora Remigiusza Signerskiego budzi poważne zastrzeżenia w zakresie szybkości postępowania i koncentracji materiału dowodowego. Z tego powodu, podjęto decyzję o konieczności zmiany prokuratora referenta.

Zmiana prokuratora została wykonana w trybie określonym w § 45 Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, który stanowi, iż: Przydzielona prokuratorowi sprawa może być przekazana do referatu innego prokuratora w tej samej lub innej jednostce wyłącznie na podstawie pisemnej decyzji prokuratora przełożonego, którą załącza się do akt podręcznych sprawy.  U jej podstaw legły wyłącznie przesłanki natury merytorycznej, tj. wynikła z konieczności zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Powyższa decyzja wynikała również z faktu, że dotychczasowy referent formalnie zasygnalizował niechęć do wykonywania swych obowiązków służbowych w Wydziale 1 oraz 2 (wydziały śledcze), wnosząc o jego przeniesienie do Wydziału 6 Sądowego tut. jednostki Prokuratury.

Okoliczności zmiany prokuratora referenta w żadnym stopniu nie uzasadniają podejrzenia, że mogło dojść do naruszenia niezależności prokuratora Remigiusza Signerskiego. Nie doszło do wpływu na treść decyzji i czynności procesowych prokuratora referenta.

Prokurator przełożony ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek, zapewnienia właściwej, systematycznej i dynamicznej pracy jednostki, którą kieruje, a także kontroli (…) wydajności pracy podległych prokuratorów (§ 65 ust. 1 pkt 1 regulaminu). W ocenie prokuratora przełożonego, zmiana referenta zagwarantuje, że śledztwo przeprowadzone zostanie w sposób profesjonalny, we właściwym tempie oraz przy zastosowaniu odpowiedniej metodyki, adekwatnej do skali analizowanych zdarzeń gospodarczych, co finalnie pozwoli na realizację celów, zakreślonych dyspozycją art. 297 kpk. 
 

prok. Mariusz Marciniak – Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 
Zachęcam do sprawdzania informacji publikowanych na stronie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku:
https://www.gov.pl/web/pr-gdansk 
oraz w serwisie X:
https://x.com/Prok_Regio_GDA