W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zmienia strukturę. Samodzielny Dział do Spraw Błędów Medycznych – zlikwidowany.

13.06.2024

Prokurator Regionalny w Gdańsku podpisał zarządzenie, które z dniem 11 czerwca 2024 r. zmienia strukturę organizacyjną Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Korekta ma na celu usprawnienie skuteczności działania prokuratury regionalnej i lepsze wykorzystanie potencjału prokuratorów, asystentów i pracowników administracyjnych.

Baner zarządzenie. W tle młotek

Najistotniejszą zmianą jest likwidacja Samodzielnego Działu do Spraw Błędów Medycznych, funkcjonującego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku od 2016 roku. Prokuratorzy, asystenci i pracownicy administracyjni zatrudnieni dotychczas w tym dziale zasilą inne wydziały Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a prowadzone śledztwa zostaną przekazane do wydziałów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Organizacja jednostki

Aktualnie w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku funkcjonują cztery wydziały merytoryczne, w których prokuratorzy prowadzą i nadzorują postępowania przygotowawcze w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa z terenu Prokuratury Regionalnej w Gdańsku: Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej, z wyodrębnionym Działem Problemowo – Śledczym, Wydział do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej, z wyodrębnionym Działem do Spraw Cyberprzestępczości, Wydział Organizacyjny i Wydział Sądowy.

Samodzielny Dział do Spraw Błędów Medycznych

Zadaniem Prokuratorów Samodzielnego Działu do Spraw Błędów Medycznych było prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących podejrzenia popełnienia przez personel służby zdrowia błędów medycznych, których skutkiem była śmierć człowieka.

W 2023 roku Prokuratorzy tego Działu zakończyli 85 śledztw, z których 3 zostały zakończone aktami oskarżenia. Jedna sprawa została przekazana do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego, 44 sprawy umorzono, w dwóch sprawach odmówiono wszczęcia śledztwa, 35 postępowań zawieszono w oczekiwaniu na specjalistyczne opinie sądowo – lekarskie, a w 2 przypadkach odmówiono wszczęcia postępowania karnego, ponieważ już wstępna ocena zawiadomień wykazała brak uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

 

prok. Mariusz Marciniak – p.o. Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

{"register":{"columns":[]}}