Rozbicie kolejnej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT
19.10.2022
Prokuratura Regionalna w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni prowadzi śledztwo w sprawie działającej na terenie województwa pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych oraz skarbowych prowadzących do nadużyć w zakresie podatku od towarów i usług VAT.
Zatrzymani kierownicy i członkowie grupy
Prowadzone we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku działania funkcjonariuszy CBŚP oraz Urzędu Celno - Skarbowego doprowadziły do zatrzymania 9 osób.
Zatrzymani to zarówno liderzy grupy, księgowi oraz prezesi pełniący role tzw. „słupów”.
Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie przedstawiono im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej faktur VAT, popełniania przestępstw karno -skarbowych, a także zarzuty dotyczące oszustw i poświadczania nieprawdy.
Wykorzystywali fikcyjnie działające podmioty i wystawiali nierzetelne faktury
Członkowie grupy wykorzystywali fikcyjnie działające pomioty, które miały zajmować się obrotem artykułami oraz usługami branży motoryzacyjnej. W okresie od stycznia 2019 roku do września 2022 roku, w ciągu pozornych transakcji gospodarczych wystawiali nierzetelne faktury o łącznej wartości ponad 17 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 4 miliony złotych.
Zorganizowany mechanizm działania grupy
W łańcuchu transakcyjnym znajdowały się zarówno podmioty działające w sposób charakterystyczny dla tzw. "znikających podatników" – niewykazujące zakupów i nieodprowadzające podatków z tytułu dokonywanej sprzedaży, a jedynie wystawiające i wprowadzający do obrotu fikcyjne faktury, "pośrednicy" – wykorzystywani do maskowania i wydłużania rzeczywistej drogi środków finansowych, jak i działający w sposób legalny i nielegalny „końcowi nabywcy”, których rzeczywiste zarządzanie sprawami finansowymi należało do osoby odpowiedzialnej za zorganizowanie tego przestępczego procederu.
W początkowej fazie przestępczej działalności zaangażowane były w nią firmy z terenu województwa pomorskiego. W 2019 roku to one pełniły głównie rolę „buforów”, przez które przechodziły środki finansowe, a także nierzetelna dokumentacja księgowa.
W 2020 roku w związku z przeprowadzanymi przez Urzędy Skarbowe kontrolami, podmioty z terenu województwa pomorskiego były stopniowo „wygaszane”, a ich miejsce zaczęły zastępować podmioty z terenu województwa mazowieckiego.
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, stosując łańcuch powiązań licznych podmiotów gospodarczych i wzajemnych przepływów finansowych, członkowie grupy byli w stanie wytworzyć fikcyjne faktury na wielomilionowe kwoty, które ostatecznie księgowane były w spółkach skupionych w rzeczywistym władaniu kierującego grupą.
Tymczasowe aresztowanie i zagrożenie surowymi karami dla podejrzanych
Wobec 4 podejrzanych wystąpiono z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury i zastosował tymczasowe aresztowania
Za popełnienie zarzuconych przestępstw grozi podejrzanym kara do 15 lat pozbawienia wolności
Zabezpieczono pieniądze i nieruchomości
W trakcie prowadzonych działań na poczet przyszłych kar i grzywien funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 50.000 złotych. Wystąpiono także z wnioskiem o zabezpieczenie nieruchomości należących do podejrzanych, których wartość szacowna jest na kwotę ponad 8 milionów złotych.