Stanowisko Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w przedmiocie planowanej konferencji Rzecznika Praw Dziecka
15.01.2025
W odniesieniu do komunikatu zamieszczonego 14 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka, dotyczącego umorzenia śledztwa 2002-1.Ds.16.2023 Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, uprzejmie informuję, że decyzja prokuratora o umorzeniu postępowania została wydana po wnikliwej i rozważnej analizie całego materiału dowodowego, zawartego w 22 tomach akt głównych i w 44 tomach załączników. Postanowienie ma 181 stron. Szerzej o sprawie tutaj: https://www.gov.pl/web/pr-gdansk/umorzenie-sledztwa-w-sprawie-o-podejrzenie-niedopelnienia-obowiazkow-przez-pracownikow-instytucji-publicznych-i-pomocowych-w-sprawie-rodziny-kamila-m-i-fabiana-m
Postanowienie Prokuratora jest nieprawomocne, a uprawnionym podmiotom służy zażalenie do sądu rejonowego właściwego do rozpoznania sprawy, to jest do Sądu Rejonowego w Częstochowie.
Rzecznik Praw Dziecka nie jest uprawniony do złożenia zażalenia, ponieważ takie uprawnienie nie wynika ani z kodeksu postępowania karnego, ani z ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Obecna Pani Rzecznik Praw Dziecka, do czasu wyboru na funkcję Rzecznika, była pełnomocnikiem procesowym osoby wykonującej prawa zmarłego pokrzywdzonego.
Prokuratura Regionalna w Gdańsku współpracowała i nieustannie podtrzymuje gotowość do współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka w realizacji jego ustawowych zadań.
Zachęcam do sprawdzania informacji publikowanych na stronie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku:
https://www.gov.pl/web/pr-gdansk
oraz w serwisie X:
https://x.com/Prok_Reg_Gda
prok. Mariusz Marciniak – Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku