W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wykonano analizę wybranych śledztw prowadzonych w tej jednostce w latach 2016-2023
14.01.2025
Ustalenia audytu wykazały, że zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż w budzących zastrzeżenia postępowaniach, decyzje procesowe były podejmowane z naruszeniem zasady niezależności prokuratorów gwarantowanej przepisami ustawy Prawo o prokuraturze.
Kontrolę postępowań rozpoczęto w kwietniu 2024 r., z urzędu, sukcesywnie przekazując do Prokuratury Krajowej opracowania analityczne wraz z wnioskami końcowymi. Zespół prokuratorów prowadzących analizy ustalił, że niektóre, wybrane śledztwa, zostały objęte szczególnym zainteresowaniem i quasi aprobatą byłego kierownictwa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W tych postępowaniach został wprowadzony opresyjny wewnętrzny nadzór służbowy, pozbawiający prokuratorów referentów jakiejkolwiek swobody decyzyjnej. Prokuratorzy referenci byli zobowiązani do bezpośredniego informowania byłej Prokurator Regionalnej w Gdańsku – Teresy Rutkowskiej – Szmydyńskiej o bieżących ustaleniach procesowych oraz mogli być zobowiązani do wykonywania, najczęściej ustnych i nieudokumentowanych poleceń, wydawanych im z pominięciem i z wykluczeniem właściwych Naczelników Wydziałów oraz Zastępców byłej Prokurator Regionalnej w Gdańsku.
Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw
Wyniki audytu wykazały, że zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż w ustalonych śledztwach mogło dojść do popełnienia przestępstw stypizowanych w art. 231 § 1, 2 i 3 kk przez byłą Prokurator Regionalną w Gdańsku, przez byłych kierowników jednostek podległych i przez prokuratorów referentów tych śledztw. Przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków mogło mieć postać działania na szkodę interesu publicznego w postaci naruszenia zasad prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, poprzez oczywiste i rażące naruszenie generalnych gwarancji prawnych ogółu społeczeństwa do obiektywnego, bezstronnego oraz sprawiedliwego przeprowadzenia postępowań przygotowawczych, a także mogło spowodować działanie na szkodę interesu prywatnego osób pokrzywdzonych, poprzez zaniechanie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób podejrzewanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw albo a contrario, mogło spowodować działanie na szkodę interesu prywatnego niektórych osób, poprzez podejmowanie bezprawnych czynności procesowych zmierzających do nieuzasadnionego pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.
Zestawienie wybranych postępowań, budzących zastrzeżenia audytorów:
- Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie podejrzenia niegospodarności na szkodę GRUPY LOTOS SA. Postępowanie dotyczyło podejrzenia wyrządzenia spółce LOTOS SA znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych. W toku tego śledztwa w styczniu 2019 roku doszło do bezzasadnego zatrzymania przez funkcjonariuszy CBA (na polecenie Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku) i do nieskutecznej próby tymczasowego aresztowania Pawła Olechnowicza (wyraził zgodę na publikację nazwiska) – byłego Prezesa Grupy Lotos SA i trzech innych osób. Za bezzasadne zatrzymanie, Sąd Apelacyjny w Gdańsku w październiku 2021 r. przyznał Pawłowi Olechnowiczowi 45 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Finalnie sprawę przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie w grudniu 2024 r. prokurator umorzył śledztwo prowadzone przeciwko Pawłowi Olechnowiczowi i trzem innym osobom wobec stwierdzenia, że zarzucany im czyn, polegający na podejrzeniu wyrządzenia LOTOS SA znacznej szkody majątkowej, nie zawiera znamion czynu zabronionego.
Audyt postępowania został zakończony 22.05.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, powiadomił Prokuratora Krajowego (28.05.2024 r.). Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie podejrzenia niegospodarności i podejrzenia wyrządzenia znacznej szkody majątkowej LOTOS PETROBALTIC SA. W toku tego postępowania, w lutym 2019 roku, to jest miesiąc po zatrzymaniach Pawła Olechnowicza i osób współpodejrzanych w wyżej opisanym śledztwie, doszło do zatrzymania przez funkcjonariuszy ABW (na polecenie Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku) członków zarządu LOTOS PETROBALTIC SA. W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że w wyniku realizacji Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z DABW w Gdańsku, doszło do zatrzymania członków zarządu LOTOS PETROBALTIC SA oraz do przedstawienia im zarzutów niegospodarności i wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej w wysokości nie mniejszej niż 47 mln zł. Śledztwo trwa od 2016 roku i nadal analizowane są de facto zasadnicze kwestie wstępne zmierzające do uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy podejmowane przez członków zarządu LOTOS PETROBALTIC SA decyzje biznesowe o zastosowaniu określonych rozwiązań technicznych i technologicznych, były podejmowane wskutek nadużycia udzielonych im uprawnień bądź wskutek niedopełnienia ciążących na nich obowiązków, a także czy z finansowego punktu widzenia doszło do wyrządzenia LOTOS PETROBALTIC SA znacznej szkody majątkowej.
Audyt postępowania został zakończony 22.05.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, powiadomił Prokuratora Krajowego (28.05.2024 r.). Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie powoływania się w latach 2018 - 2020 roku w Gdańsku, Warszawie oraz w innych miejscowościach na terenie Polski, na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych oraz podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw urzędowych, w zamian za korzyść majątkową lub za obietnicę korzyści majątkowej. W czerwcu 2019 r., osoba znana ówczesnemu Prezesowi PKN Orlen SA, złożyła mu propozycję, że za 0,5 mln euro, za pośrednictwem innych osób może wpłynąć na Komisję Europejską Unii Europejskiej, w celu uzyskania zgody na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS SA. W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku procedowano w tym śledztwie przy wykorzystaniu materiałów przekazanych przez CBA, uzyskanych przy zastosowaniu kontroli operacyjnej polegającej na zbieraniu i utrwalaniu danych, prawdopodobnie przy użyciu programu typu „spyware”, określanego jako „Pegasus”. Śledztwo w tej sprawie nadal jest w toku.
Audyt postępowania został zakończony 22.05.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, powiadomił Prokuratora Krajowego (28.05.2024 r.). Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Nadzór Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nad śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w sprawie tzw. „afery fakturowej” w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu. Podejrzanym o przekroczenie w latach 2015 – 2017 uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, był ówczesny Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza (wyraził zgodę na publikację nazwiska).
Szerzej o sprawie tutaj: https://www.gov.pl/web/pr-gdansk/komunikat-dotyczacy-audytu-sposobu-sprawowania-nadzoru-sluzbowego-nad-sledztwem-przeciwko-ryszardowi-brejzie-i-w-sprawie-o-podejrzenie-popelnienia-czynu-zabronionego-przez-bylego-senatora-rp-krzysztofa-brejze
Audyt postępowania został zakończony 16.07.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, powiadomił Prokuratora Regionalnego w Białymstoku, ponieważ w tamtej jednostce było wówczas prowadzone postępowanie przygotowawcze w tej sprawie. Obecnie śledztwo w tym zakresie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie o podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. W tej sprawie doszło do bezprawnej ingerencji w treść prawidłowo sporządzonego postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego, poprzez usunięcie z akt oryginału postanowienia o umorzeniu śledztwa i zastąpienia tego orzeczenia inną wersją dokumentu. Działanie takie jest niedopuszczalne i sprzeczne z prawem. Art. 276 kk przewiduje odpowiedzialność karną za usuwanie i niszczenie dokumentu, którym dysponent nie miał prawa wyłącznie rozporządzać.
Audyt postępowania został zakończony 09.08.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (12.08.2024 r.), a także, o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 231 § 2 kk, w zb. z art. 271 § 3 kk i art. 276 kk powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (12.08.2024 r.), który przekazał materiały Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Prokuratora Generalnego.
- Nadzór Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nad śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w sprawie tzw. „politycznych aktów zgonu”. Postępowanie dotyczy czynów z 2017 roku, polegających na umieszczeniu na oficjalnym fanpage'u Młodzieży Wszechpolskiej „aktów zgonu politycznego” jedenastu prezydentów miast. Grafiki imitowały prawdziwe akty zgonu. Śledztwo kilkakrotnie umarzano, nie dopatrując się znamion przestępstwa i kilkakrotnie podejmowano z umorzenia. Obecnie śledztwo nadal jest w toku, w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.
Audyt postępowania został zakończony 14.08.2024 r.
Nie stwierdzono podejrzenia popełnienia przestępstwa, jednak z uwagi na podejrzenie popełnienia deliktu dyscyplinarnego, Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (16.08.2024 r.).
- Nadzór Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nad śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w sprawie seksualnego wykorzystania w latach 2009 – 2012, małoletniej Magdaleny N.
Szerzej o sprawie tutaj: https://www.gov.pl/web/pr-gdansk/prokurator-regionalny-w-gdansku-przekazal-do-prokuratury-okregowej-w-toruniu-sledztwo-w-sprawie-seksualnego-wykorzystania-maloletniej-pokrzywdzonej
i tutaj: https://www.gov.pl/web/pr-gdansk/komunikat-do-artykulu-w-gazecie-wyborczej-z-09122024-r-dotyczacego-sledztwa-w-sprawie-zdzislawa-antoniego-k
Audyt postępowania został zakończony 10.09.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (10.09.2024 r.), o podejrzeniu popełnienia przez aktualną prokurator Prokuratury Krajowej deliktu dyscyplinarnego powiadomił Prokuratora Krajowego (11.09.2024 r.), a także powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (11.09.2024 r.) o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 231 § 2 kk.
Prokurator Krajowy do prowadzenia śledztwa wyznaczył Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. 10.12.2024 r. sprawa została przyjęta do dalszego prowadzenia w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Nadzór Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nad śledztwem Prokuratury Okręgowej w Toruniu, w sprawie między innymi Kingi R. podejrzanej o popełnienie przestępstw gospodarczych. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Toruniu skierował do Sądu Rejonowego w Toruniu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Kingi R. oraz wobec dwóch innych osób. Niezwłocznie po skierowaniu wniosku, przy niezmienionym stanie faktycznym i prawnym, wskutek poleceń płynących z Prokuratury Krajowej i z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, w dniu 06 czerwca 2019 r., Prokurator cofnął wniosek o zastosowanie wobec Kingi R. tymczasowego aresztowania.
Audyt postępowania został zakończony 10.09.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (16.09.2024 r.), a także powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (16.09.2024 r.) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk.
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Nadzór Prokuratury Regionalnej w Gdańsku nad śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, a pośrednio Prokuratury Rejonowej w Gdyni, w sprawie oszustwa kredytowego popełnionego na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i innych malwersacji gospodarczych, o popełnienie których został oskarżony między były poseł PiS Zbigniew K. W tej sprawie doszło do bezprecedensowego cofnięcia aktu oskarżenia, co poskutkowałoby zaniechaniem ścigania byłego posła PiS. Po nagłośnieniu tego faktu przez „Gazetę Wyborczą”, ówczesna Prokurator Rejonowa w Gdyni skierowała do Sądu pismo „o cofnięciu wniosku o cofnięcie aktu oskarżenia”. Ostatecznie sprawa zakończyła się ponownym skierowaniem aktu oskarżenia, do Sądu Okręgowego w Gdańsku, przez Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Audyt postępowania został zakończony 10.09.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (17.09.2024 r.), o podejrzeniu popełnienia deliktu dyscyplinarnego powiadomił również Prokuratora Krajowego (17.09.2024 r.), a o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (17.09.2024 r.).
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
- Monitorowanie w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku postępowania Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku w sprawie zniszczenia płyty CD z elektronicznym zapisem danych pozyskanych w wyniku stosowania kontroli operacyjnej wobec Ryszarda Brejzy. Postępowanie w sprawie zniszczenia tej płyty – dowodu rzeczowego stosowania programu typu „spyware”, określanego jako „Pegasus”, pierwotnie zostało zakończone przedwcześnie wydanym przez prokuratora Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa.
Szerzej o sprawie tutaj: https://www.gov.pl/web/pr-gdansk/komunikat-dotyczacy-audytu-sposobu-sprawowania-nadzoru-sluzbowego-nad-sledztwem-przeciwko-ryszardowi-brejzie-i-w-sprawie-o-podejrzenie-popelnienia-czynu-zabronionego-przez-bylego-senatora-rp-krzysztofa-brejze
Audyt postępowania został zakończony 21.08.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (16.10.2024 r.), a także powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (16.10.2024 r.) o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 231 kk, art. 276 kk, art. 239 kk.
Postępowanie w sprawie zniszczenia płyty CD jako dowodu rzeczowego, jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu, a postępowanie w sprawie podejrzenia nieprawidłowości w toku realizacji czynności sprawdzających i wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa, jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu.
- Dochodzenie Prokuratury Rejonowej w Gdyni, przeciwko obywatelowi Maroka, podejrzanemu o czyn kwalifikowany z art. 157 § 2 kk, w zb. z art. 211 kk, w zw. z art. 11 § 2 kk oraz o czyn z art. 13 § 1 kk, w zw. z art. 211 kk. Ustalenia audytu wykazały podejrzenie nieprawidłowości w zakresie wewnętrznego oraz zewnętrznego nadzoru służbowego nad tym dochodzeniem, w ramach którego bezprawnie wykonano ingerencję w treść prawidłowo sporządzonego postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego. Postanowienie było dokumentem urzędowym, opatrzonym własnoręcznym podpisem prokurator referent i odciskiem jej pieczęci urzędowej. Na dokumencie tym, kończącym dochodzenie, ówczesna Prokurator Rejonowa w Gdyni naniosła adnotację o treści: „PROJEKT (nie wykreślać, nie wysyłać.” Ówczesna Prokurator Regionalna w Gdańsku, pismem z 2 lipca 2021 r. sporządzonym z naruszeniem art. 7 ustawy Prawo o prokuraturze, skierowała do Prokuratora Okręgowego w Gdańsku polecenie kontynuowania przedmiotowego dochodzenia.
Audyt postępowania został zakończony 28.10.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (30.10.2024 r.), a także powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (30.10.2024 r.) o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 231 § 2 kk, z art. 276 kk i z art. 271 § 3 kk/
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze.
- Dochodzenie Prokuratury Rejonowej w Gdyni, przeciwko Tomaszowi M., podejrzanemu o pięć czynów kwalifikowanych z art. 233 § 1 i 6 kk, to jest o pominięcie składników majątku w składanych oświadczeniach majątkowych. Ustalenia audytu wykazały podejrzenie nieprawidłowości w zakresie wewnętrznego oraz zewnętrznego nadzoru służbowego nad tym dochodzeniem. Przed wydaniem przez prokuratora referenta, postanowienia w przedmiocie umorzenia dochodzenia, wobec stwierdzenia, iż społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, z nieznanych powodów projekt decyzji merytorycznej został przekazany do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Przekazanie odbyło się w sposób nieformalny, bez zachowania trybu przewidzianego w ustawie Prawo o prokuraturze. Adnotacją z 16 marca 2023 r., ówczesna Prokurator Regionalna w Gdańsku odnotowała: Sprawę omówiono. Biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny brak jest podstaw do uznania, że czyny zarzucane podejrzanemu noszą znamiona znikomej społecznej szkodliwości. Proszę wskazać na celowość skierowania aktu oskarżenia. Prokurator referent uznała, że powyższa ocena nie stanowi polecenia w rozumieniu art. 7 ustawy Prawo o prokuraturze i podtrzymała swoje stanowisko w przedmiocie umorzenia postępowania.
Audyt postępowania został zakończony 10.12.2024 r.
Nie stwierdzono podejrzenia popełnienia przestępstwa, jednak o podejrzeniu popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez aktualną prokurator Prokuratury Krajowej, Prokurator Regionalny w Gdańsku powiadomił Prokuratora Krajowego (17.12.2024 r.).
- Dochodzenie Prokuratury Rejonowej w Gdyni, w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstw z art. 191 § 1a kk, art. 270 § 1 kk, art. 284 kk i art. 288 kk. Ustalenia audytu wykazały podejrzenie nieprawidłowości w zakresie wewnętrznego nadzoru służbowego i podejrzenie naruszenia zasady niezależności prokuratora, poprzez wydanie przez ówczesną Prokurator Rejonową w Gdyni, decyzji o wyłączeniu prokuratora referenta od prowadzenia tego postępowania. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że odsunięcie prokuratora od tej sprawy nastąpiło w sposób dowolny, pomimo braku podstaw faktycznych i prawnych, z uwagi na rzekomy brak obiektywizmu.
Audyt postępowania został zakończony 28.10.2024 r.
Nie stwierdzono podejrzenia popełnienia przestępstwa, jednak z uwagi na podejrzenie popełnienia deliktu dyscyplinarnego, Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (28.10.2024 r.).
- Dochodzenie Prokuratury Rejonowej w Gdyni, przeciwko Aleksandrowi K., podejrzanemu o czyny z art. 190 § 1 kk, 217 § 1 kk, w zw. z art. 57a kk oraz z art. 157 § 2 kk, w zw. z art. 57a kk. Postępowanie, o groźby karalne i naruszenie nietykalności cielesnej innej osoby, pozostawało w szczególnym zainteresowaniu byłych Prokurator Rejonowych w Gdyni, które podejmowały działania pozbawiające prokuratora referenta jakiejkolwiek swobody decyzyjnej. Audyt wykazał podejrzenie naruszenia zasady niezależności prokuratora referenta, niezasadność wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Aleksandra K., jak również niezasadność apelacji od wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni, warunkowo umarzającego postępowanie karne. Audytorzy zauważyli, że najprawdopodobniej powodem szczególnego zainteresowania tym podejrzanym był fakt, że jest synem znanego gdyńskiego przedsiębiorcy. Audytorzy wskazali, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż postępowanie prowadzono w ustalonym kierunku, przy apriorycznie negatywnej dla podejrzanego ocenie stanu faktycznego oraz jego postawy i zawinienia.
Audyt postępowania został zakończony 04.10.2024 r.
Prokurator Regionalny w Gdańsku zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla gdańskiego okręgu regionalnego (21.10.2024 r.), a także powiadomił Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (21.10.2024 r.) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk.
Postępowanie jest prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu.
prok. Mariusz Marciniak – Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
Zachęcam do sprawdzania informacji publikowanych na stronie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku:
https://www.gov.pl/web/pr-gdansk
oraz w serwisie X:
https://x.com/Prok_Reg_Gda